Nastavno na prošlogodišnju uspješnu suradnju, i ove smo godine u projekt "Sat za nas" uključili paraolimpijku Anu Sršen, koja je ponovno naša ambasadorica. Ana svojom životnom pričom, energijom i posvećenošću djeci i sportu savršeno utjelovljuje poruku projekta – koliko je važno kvalitetno provoditi vrijeme s djecom. U nastavku donosimo inspirativan razgovor s Anom.

Intervju s Anom Sršen: "Vrijeme koje darujemo djeci – vraća se višestruko"
Ana, sudjelovali ste u našem projektu "Sat za nas", koji je mnoge inspirirao. Što vam je osobno taj projekt donio?
Iskreno, Sat za nas mi je bio jedan od najljepših projekata u kojima sam sudjelovala. Potaknuo me da zastanem i zapitam se – koliko zaista kvalitetnog vremena provodim sa svojom djecom? I koliko to njima znači? U tjednu kada sam držala predavanje, uspjela sam "uloviti" malo vremena s njima – i iako su već u pubertetu i baš nisu razgovorljivi, podijelili su sa mnom neka sjećanja iz djetinjstva. I znate što? Njima su ostale urezane sitnice kojih se ja ni ne sjećam. To me baš dirnulo.
Znači, projekt vas je potaknuo na osobnu refleksiju?
Apsolutno. I to je njegova najveća vrijednost – potiče nas da osvijestimo koliko je to vrijeme dragocjeno. Ne samo zbog njih, nego i zbog nas samih. Djeca ne traže savršenstvo – traže prisutnost.
Vaša životna priča i sportska karijera su nevjerojatno inspirativne. Vratimo se na trenutak u prošlost – što vas je oblikovalo?
Imala sam 13 godina kad mi je amputirana noga zbog tumora kostiju. Tada sam mogla odustati, ali sam odlučila ostvariti san koji sam imala još kao dijete – da postanem plivačica. Plivanje me naučilo nevjerojatno puno – ne samo kako pobijediti, nego i kako prihvatiti poraz. Naučilo me upornosti, disciplini, ali i tome da zavolim svoje tijelo, iako je drugačije.
I osnovali ste klub koji ste vi kao djevojčica trebali?
Tako je. Kad sam kao djevojčica došla na testiranje za plivački klub, rekli su mi da ne mogu trenirati jer nemaju iskustva u radu s djecom s teškoćama. Danas sam ponosna što sam osnovala inkluzivni plivački klub, u kojem treniraju djeca s teškoćama i bez. Nitko nije isključen – djeca s autizmom, disleksijom, u kolicima – svi su dobrodošli. I ono najljepše – roditelji djece bez teškoća često ih upisuju jer žele da kroz sport uče vrijednosti – empatiju, suradnju, poštovanje.
Vaša poruka često je – sport je više od igre?
Točno. Sport je škola života. Djeca kroz sport uče koliko vrijede, uče biti ustrajna, komunicirati, vjerovati sebi. Imam dječaka u klubu, Vitu, koji je 10 godina dolazio dva puta tjedno da nauči plivati. I uspio je. Sada sanja da bude sportski komentator. To su priče koje pokazuju snagu volje, ali i što se dogodi kad im mi – odrasli – damo šansu i vjerujemo u njih.
Kako Sat za nas i Allianz kao partner u tome, mogu pomoći roditeljima?
Tako što nas podsjećaju da najvrjednije što možemo pokloniti djeci nisu ni novci ni stvari – nego naše vrijeme. Allianz je ovim projektom jasno pokazao da prepoznaje važnost tog vremena – da podržava roditelje, djecu i zajednicu. Vrijeme koje darujemo nije izgubljeno – to je ulaganje u odnose, samopouzdanje, budućnost. Sat za nas možda traje sat vremena, ali u dječjim očima – to je cijeli svijet.
I za kraj – vaša poruka roditeljima?
Pitajte svoju djecu što im je ostalo u sjećanju. Možda ćete se iznenaditi. Ne mora to biti ni putovanje ni poklon – često su to male stvari, trenuci. Ako se sjećaju nekog dana kad ste ih nosili na leđima ili se valjali po kauču, onda znate – bili ste tamo, i to je najviše što dijete treba.