Kako se nositi sa zlostavljanjem: savjeti za roditelje

U nekom trenutku vaše će dijete najvjerojatnije biti maltretirano ili zadirkivano. Doznajte kako prepoznati zlostavljanje i što poduzeti ako mislite da je vaše dijete zlostavljano.

Prepoznajte znakove zlostavljanja 

Djeca se često nerado povjeravaju svojim roditeljima u vezi sa zlostavljanjem jer se osjećaju neugodno, posramljeno ili zabrinuto zato što misle da ćete biti uzrujani ili ljuti. Zbog toga je važno prepoznati znakove zlostavljanja, koji mogu uključivati učestali gubitak osobnih stvari, promjenu ponašanja, poteškoće sa spavanjem, žaljenje na glavobolju ili bolove u trbuhu, gubitak apetita, izbjegavanje školskih aktivnosti i gubitak volje za odlaskom u školu.

Svakodnevno provjerite kako se osjeća vaše dijete

Otvoreno i često razgovarajte sa svojim djetetom. Svakog dana izdvojite nekoliko minuta za postavljanje otvorenih pitanja svome djetetu kako bi vam se lakše povjerilo; npr. kako je u školi, s kim se druži u školi ili na igralištu, što rade između nastave i na odmoru, s kim ručaju ili što rade na putu do i iz škole. Upotrijebite miran i prijateljski ton te stvorite poticajnu klimu kako vam se ne bi bojali reći kad nešto nije u redu. 

Ostanite smireni i pružite podršku 

Ako vam se dijete povjeri da je bilo zlostavljano, iznimno je važno da ga mirno saslušate te pružite utjehu i podršku. Ljutnjom ili uzrujanošću može dodatno uznemiriti svoje dijete. U slučaju neprimjerene reakcije mogu zašutjeti zbog toga što se boje da će vas razljutiti. Uvjerite svoje dijete da to nije njihova krivnja. Najvažnije je saslušati i podržati svoje dijete.

Zabilježite činjenice 

Vodite dnevnik koji će sadržavati što više podataka, uključujući datume, vremena, točne lokacije, imena uključene djece i vrstu zlostavljanja. 

Nemojte poticati odmazdu

Nikada nemojte reći svom djetetu da udari ili vrijeđa nasilnika. Time uopće nećete riješiti problem, već ćete djetetu stvoriti dodatni stres i tjeskobu ako nema samopouzdanja.

Budite dio njihova online iskustva

Zlostavljanje se također može dogoditi izvan škole i na internetu – putem e-pošte, SMS poruka, DM-ova, pa čak i objava na društvenim mrežama. Pažljivo pratite koliko vremena vaše dijete provodi ispred ekrana na zaštitnički i nenametljiv način. Što više razgovarate sa svojim djetetom o zlostavljanju putem interneta, vjerojatnije je da će vam se povjeriti ako se nešto događa. 

Recite učitelju/ici svog djeteta zbog čega ste zabrinuti

Ako smatrate da je vaše dijete zlostavljano u školi, odmah razgovarajte s njegovim učiteljem. Većina škola provodi politike i programe protiv zlostavljanja.