Allianz ostvario operativnu dobit od 3,2 milijarde eura

Grupa je na dobrom putu da ostvari ciljeve za cijelu godinu.

PRVO TROMJESEČJE:

• Ukupni prihodi skočili su za 6,2 posto na 44,0 milijardi eura

• Operativna dobit i dalje je solidna i iznosi 3,2 milijarde eura. Blagi pad od 2,9 posto odraz je utjecaja većeg broja nastalih šteta vezanih za prirodne katastrofe 

• Neto dobit pripisiva dioničarima pala je za 78,1 posto na 0,6 milijardi eura zbog dodatne pričuve od 1,6 milijardi eura nakon oporezivanja, koja se odnosi na pravni postupak u slučaju američkih investicijskih fondova Structured Alpha tvrtke AllianzGI. Izuzme li se ta pričuva, neto dobit pala je za 16,0 posto na 2,2 milijarde eura, ponajviše zbog slabijeg neoperativnog rezultata

• Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosi solidnih 199 posto 

Prognoza:

• Ciljana operativna dobit u 2022. godini i dalje iznosi 13,4 milijarde eura, plus/minus 1 milijardu eura 

Ostalo:

Program otkupa dionica u vrijednosti od 1 milijarde eura napreduje po planu: do kraja travnja ove godine otkupljeno je 2,4 milijuna dionica za 500 milijuna eura.

„Rezultati koje smo ostvarili u ovom tromjesečju jasan su dokaz kako naše poslovanje može izdržati značajne geopolitičke i gospodarske pritiske. Izdržljivost našeg poslovanja usporediva je sa snagom naših zaposlenika. Allianz je donio jasne poslovne odluke nakon ruske invazije na Ukrajinu. Istovremeno smo naporno radili na postizanju pravednih nagodbi s ulagačima u američke investicijske fondove i konačnom zaključenju slučaja.“

- Oliver Bate, glavni izvršni direktor Allianza SE

 

1 Izuzme li se primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve.
1 Kao i uvijek, valja spomenuti kako prirodne katastrofe, nepovoljna kretanja na tržištima kapitala i čimbenici nadvedeni u našem Upozorenju vezanom za prognozirajuće izjave mogu imati značajan utjecaj na operativne dobiti i/ili neto prihode naših poslovanja, kao i rezultate Allianz Grupe.

 

FINANCIJSKI NAGLASCI

Prihodi

PRVO TROMJESEČJE: Ukupni prihodi porasli su za 6,2 posto na 44,0 milijardi eura. Segment neživotnih osiguranja okoristio se rastom cijena i broja polica, a segment upravljanja imovinom zabilježio je rast prihoda od imovine pod upravljanjem. Veći prihodi od prodaje na tržištima u SAD-u i Njemačkoj doprinijeli su rastu prihoda u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja.

Rast internih prihoda, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, porastao je na solidnih 3,8 posto zahvaljujući rezultatima sva tri segmenta poslovanja.

Dobit

PRVO TROMJESEČJE: Operativna dobit pala je za 2,9 posto na 3,2 milijarde eura (u usporedbi s 3,3 milijarde eura zabilježene u istom tromjesečju prošle godine) nakon što se broj nastalih šteta vezanih za prirodne katastrofe gotovo učetverostručio i rezultirao padom rezultata preuzimanja rizika u segmentu neživotnih osiguranja. To je djelomično ublaženo snažnim operativnim rezultatom u segmentu upravljanja imovinom zahvaljujući većoj prosječnoj imovini pod upravljanjem. U segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja operativna dobit ostala je stabilna. 

Neto dobit pripisiva dioničarima pala je za 78,1 posto na 0,6 milijardi eura. Spomenuti pad odraz je dodatne pričuve od 1,9 milijardi eura nakon oporezivanja, koja se odnosi na pravni postupak u slučaju američkih investicijskih fondova Structured Alpha tvrtke AllianzGI, što je smanjilo neto dobit Grupe u prvom tromjesečju za 1,6 milijardi eura.

Anualizirani povrat na uloženi kapital iznosio je 3,5 posto (u usporedbi s 10,6 posto za cijelu 2021. godinu).

Istovremeno je osnovna dobit po dionici pala za 77,9 posto, s prošlogodišnjih 6,23 eura na 1,38 eura.

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II
Na kraju prvog tromjesečja 2022. godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 199 posto u usporedbi s 209 posto zabilježenih na kraju četvrtog tromjesečja prošle godine. Uzme li se u obzir primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve, na kraju prvog tromjesečja ove godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 226 posto (u usporedbi s 239 posto zabilježenih na kraju 2021. godine).
 

NAGLASCI PO SEGMENTIMA

„Čak i u tromjesečju koje su obilježili brojni gospodarski i geopolitički izazovi uspjeli smo održali našu operativnu dobit na otprilike istoj solidnoj razini iz prethodne godine. Osim toga, ostvarili smo gotovo četvrtinu našeg ciljanog iznosa za cijelu godinu, što pokazuje da smo na dobrom putu kada je riječ o operativnim rezultatima.

• U segmentu neživotnih osiguranja svjedočili smo snažnom internom rastu zahvaljujući solidnim cijenama i rastu broja polica, što je odraz sjajne pozicije našeg poslovanja u gospodarskom okruženju koje se još uvijek oporavlja. Istovremeno su na našu operativnu dobit utjecale najveće nastale štete vezane za prirodne katastrofe u nekom prvom tromjesečju u posljednjih deset godina. 

• Kada je riječ o segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, valja istaknuti kako je snažan rast naše profitabilnosti novog posla i vrijednosti rezultat bolje kombinacije različitih poslovnih aktivnosti i rasta volumena kod većine poslovnih jedinica. Sve to dobar je nagovještaj za našu buduću profitabilnost. 

• Segment upravljanja imovinom u prvom je tromjesečju zabilježio vrlo dobru operativnu dobit. Na neto dobit segmenta utjecala je pričuva koja se odnosi na pravni postupak u slučaju američkih investicijskih fondova i financijsku izloženost riziku vezanu za isplatu naknada ulagačima i zaključenje postupaka pred tijelima državne uprave. Spomenuta pričuva neće utjecati na našu politiku isplate dividendi.

Na samome kraju valja istaknuti kako naša ciljana operativna dobit u 2022. godini i dalje iznosi 13,4 milijarde eura, plus/minus 1 milijardu eura.“

- Giulio Terzariol, glavni financijski direktor Allianza SE

Neživotna osiguranja: dobar rezultat preuzimanja rizika

PRVO TROMJESEČJE: Ukupni prihodi porasli su za 9,1 posto na 21,5 milijardi eura (u usporedbi s 19,7 milijardi eura zabilježenih u prvom tromjesečju 2021. godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je solidnih 6,6 posto, ponajprije zbog rasta broja polica od 2,0 posto, rasta cijena od 4,1 posto i rasta broja usluga osiguranja od 0,4 posto. Taj je rast odraz stabilnog rasta poslovnih jedinica i tržišta.

U slučaju operativne dobiti zabilježen je pad od 9,0 posto u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, s 1,5 milijardi eura na 1,4 milijarde eura. Pad je rezultat slabijeg rezultata preuzimanja rizika, na koji je utjecao veći broj nastalih šteta vezanih za prirodne katastrofe, a u manjoj mjeri i štete nastale događanjima manjih razmjera. Takav je rezultat djelomično kompenziran povoljnim run-off

rezultatom. Zabilježen je i nešto bolji omjer troškova: 27,1 posto (u usporedbi s 27,0 posto zabilježenih godinu dana ranije), i to zahvaljujući većim troškovima nabave nakon izmijenjene kombinacije različitih poslovnih aktivnosti tvrtke Allianz Partners.

Kombinirana kvota ostvarila je rast od 1,7 postotnih bodova na 94,7 posto (u usporedbi s 93,0 posto zabilježenih u istom razdoblju 2021. godine). Iako je i kombinirana kvota našeg poslovanja s privatnim korisnicima  ostvarila rast (ponajviše zbog utjecaja većeg broja prirodnih katastrofa i normalizaciji učestalosti šteta na motornim vozilima), treba istaknuti kako je kombinirana kota našeg poslovanja s poslovnim korisnicima3 značajno poboljšana.

 

Životna i zdravstvena osiguranja: iznimna profitabilnost novog posla

PRVO TROMJESEČJE: PVNBP  (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) ostao je stabilan i iznosi 19,4 milijarde eura (u usporedbi s 19,5 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine). Na njemačkom je tržištu zabilježena slabija prodaja kapitalno učinkovitijih proizvoda, dok je u Italiji pala prodaja proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima. Veća prodaja proizvoda fiksnih anuiteta vezanih uz dioničke indekse u SAD-u i hibridnih proizvoda u Francuskoj donekle su ublažili taj pad. 

Operativna dobit nije se promijenila pa i dalje iznosi 1,2 milijarde eura (u usporedbi s 1,2 milijarde eura zabilježene u prvom tromjesečju 2021. godine). Konsolidacija poslovanja tvrtke Aviva u Poljskoj imala je povoljan utjecaj na operativnu dobit, baš kao i poslovanja u Tajvanu i Španjolskoj, te segment životnih osiguranja u Njemačkoj. Njihov povoljan utjecaj donekle je umanjen slabijim rezultatom ostvarenim u SAD-u. 

Profitabilnost novog posla porasla je na 3,5 posto (u usporedbi s 2,9 posto ostvarenih u istom tromjesečju 2021. godine), ponajviše zahvaljujući boljoj kombinaciji različitih poslovnih aktivnosti. Tom su rastu doprinijela i povoljna tržišna kretanja. Vrijednost novog posla skočila je za čak 20 posto na 671 milijun eura (u usporedbi s 558 milijuna eura iz istog razdoblja prethodne godine), a zahvaljujući većem broju polica kod većine poslovnih jedinica. 

 

Upravljanje imovinom: vrlo dobra operativna dobit

PRVO TROMJESEČJE: Operativni prihodi ostvarili su rast od 12,5 posto na 2,1 milijardu eura zahvaljujući većim prihodima od imovine pod upravljanjem. Operativna dobit skočila je za 11,2 posto na 831 milijuna eura (u usporedbi sa 747 milijuna eura ostvarenih godinu dana ranije). Operativna dobit,korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, ostvarila je rast od 5,5 posto. U istom je razdoblju omjer troškova i prihoda porastao s prošlogodišnjih 59,3 posto na 59,8 posto.

Na dan 31. ožujka 2022. godine imovina klijenata pod upravljanjem iznosila je 1,878 bilijuna eura, što je pad u odnosu na kraj četvrtog tromjesečja 2021. godine. Taj je pad rezultat nepovoljnog tržišnog utjecaja od 110,0 milijardi eura i neto odljeva od 9,0 milijardi eura, djelomično ublaženih povoljnim utjecajima valutne konverzije u iznosu od 30,1 milijardu eura.

Na kraju prvog tromjesečja ove godine ukupna imovina pod upravljanjem iznosila je 2,478 bilijuna eura, što je odraz trenda u poslovanju s imovinom klijenata pod upravljanjem.
 

3 Naše poslovanje s privatnim korisnicima uključuje privatne korisnike, male i srednje poduzetnike i vozne parkove, dok naše poslovanje s poslovnim korisnicima pokriva srednje i velike poslovne subjekte.

4 PVNBP je izražen nakon nekontrolirajućih udjela, osim ako nije drugačije istaknuto.

TABLICA S REZULTATIMA ZA 1. TROMJESEČJE 

Allianz Group – ključne brojke za prvo tromjesečje 2022. godine

Napomena: Brojke su navedene u milijunima eura osim ako nije drugačije naznačeno. Zbog zaokruživanja određenih iznosa, postoji mogućnost da navedene brojke neće dati točan navedeni ukupni iznos, a postotci neće točno odražavati apsolutne iznose.

 

1_ Ukupni prihodi sastoje se od bruto zaračunate premije te prihoda od naknada i provizija.

2_ Izračunata diobom neto dobiti pripisive dioničarima za pojedino razdoblje (korigirane za neto financijske naknade, koje se odnose na nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital) s ponderiranim prosječnim brojem dionica u optjecaju (osnovna dobit po dionici).

3_ Predstavlja omjer neto dobiti pripisive dioničarima i prosječnog dioničkog kapitala na početku i kraju razdoblja. Neto dobit pripisiva dioničarima korigirana je za neto financijske naknade, koje se odnose na nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital. Iz prosječnog dioničkog kapitala izuzeti su nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital te nerealizirane dobiti/gubici od obveznica (neto od neslužbenog računovodstva). Anualizirane brojke ne predstavljaju predviđanje za cijelu godinu. Za prvo tromjesečje 2021. godine prikazan je povrat na uloženi kapital za cijelu 2021. 

4_ Izuzmu li se nekontrolirajući udjeli.

5_Brojke za rizični kapital diversificirane su po grupi na razini pouzdanosti od 99,5 posto. Uzme li se u obzir primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve, omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 226 posto na dan 31. ožujka 2022. godine.

 

Za sve daljnje upite, molimo vas da se obratite sljedećim osobama:

Holger Klotz Tel. +4989380090921
Kirti Pandey Tel.+49 89 380016255
Johanna Oltmann Tel. +49 89380013346

RELEVANTNE POVEZNICE

Konferencija za medije
12. svibnja 2022. u 11:00 po srednjoeuropskom vremenu: dummy YouTube videozapis na engleskom jeziku

Konferencijski poziv za analitičare
12. svibnja 2022. u 14:30 po srednjoeuropskom vremenu: dummy YouTube videozapis na engleskom jeziku

Rezultati
Rezultati i povezani dokumenti mogu se pronaći u cdummy entru za preuzimanje materijala.

PREDSTOJEĆA DOGAĐANJA

Financijski rezultati za drugo tromjesečje 2022. godine
5. kolovoza 2022.

Više informacija dostupno je udummy  financijskom kalendaru.

 

O Allianzu

Allianz Grupa spada među vodeće svjetske osiguratelje i društva za upravljanje imovinom, s više od 126 milijuna* privatnih i korporativnih klijenata u više od 70 zemalja. Allianzovi klijenti na raspolaganju imaju široki spektar usluga osobnog i korporativnog osiguranja, od neživotnog, životnog i zdravstvenog osiguranja, do usluga podrške, kreditnog osiguranja i globalnog osiguranja poslovanja. Allianz je jedan od najvećih ulagača na svijetu, te upravlja s oko 767 milijardi eura za račun klijenata osiguranja, dok naša društva za upravljanje imovinom PIMCO i Allianz Global Investors upravljaju s gotovo 1,9 bilijuna eura vrijedne imovine klijenata. Zahvaljujući sustavnoj integraciji ekoloških i društvenih kriterija u poslovne procese i ulagačke odluke, među vodećim smo osiguravateljima po indeksu održivosti Dow Jones. Tijekom 2021. godine više od 155 tisuća zaposlenika Grupe ostvarilo je ukupne prihode od 148,5 milijardi eura i operativnu dobit od 13,4 milijarde eura.

Kao i uvijek, sve procjene podložne su niže navedenoj izjavi o odricanju od odgovornosti.

* Uključujući nekonsolidirane subjekte s Allianzovim klijentima.

Upozorenje vezano za prognozirajuće izjave

Ovaj dokument sadrži prognozirajuće izjave (kao što su izgledi ili očekivanja), koje se temelje na trenutnim stajalištima i pretpostavkama uprave, i podložne su poznatim i nepoznatim rizicima i neizvjesnostima. Stvarni rezultati, uspješnost ili događanja mogu se značajno razlikovati od onih izraženih ili podrazumijevanih u takvim prognozirajućim izjavama.

Do odstupanja može doći zbog sljedećih čimbenika (ali bez ograničavanja na iste): (i) promjene općih gospodarskih uvjeta i situacije s konkurencijom kada je riječ o temeljnom poslovanju i tržištima, (ii) stanje na financijskim tržištima (posebice tržišna promjenjivost, likvidnost i kreditna događanja), (iii) nepovoljni publicitet, regulatorne mjere ili sudski postupci vezani za Allianz Grupu, druge poznate tvrtke i općenito industriju financijskih usluga, (iv) učestalost i ozbiljnost osiguranih gubitaka, uključujući onih uzrokovanih prirodnim katastrofama, te kretanja vezana za troškove gubitka, (v) razine i trendovi smrtnosti i oboljenja, (vi) razine ustrajnosti, (vii) razmjer neispunjavanja ugovorne obveze, (viii) razine kamatnih stopa, (ix) devizni tečaj, prije svega tečaj eura/američkog dolara, (x) izmjene zakona i regulativa, uključujući onih poreznih, (xi) utjecaj akvizicija, uključujući povezane probleme s integracijom i mjere reorganizacije, te (xii) opći konkurentni čimbenici, u svakom pojedinačnom slučaju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i/ili globalnoj razini. Mnogi od tih čimbenika vjerojatniji su uslijed terorističkih aktivnosti.

Bez obveze ažuriranja
Allianz ne preuzima obvezu ažuriranja navedenih informacija ili prognozirajućih izjava, osim ako je riječ o informacijama koje je dužan objaviti u skladu s postojećim zakonima.

Ostalo

Brojke koje se tiču neto imovine, financijske pozicije ili rezultata poslovanja pripremljene su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Ovo priopćenje ne predstavlja privremeno financijsko izvješće u skladu s njegovom definicijom iz Međunarodnih računovodstveni standarda (IAS) 34.

Ovo je prijevod njemačkog priopćenja o tromjesečnim rezultatima i rezultatima za cijelu godinu Allianz Grupe. U slučaju bilo kakvih odstupanja, njemačka je verzija obvezujuća.

Napomena o zaštiti privatnosti

Allianz SE odlučan je u namjeri da zaštiti vaše osobne podatke. Više o svemu možete pročitati u našoj Izjavi o zaštiti osobnih podataka.