Kaos na financijskom tržištu i oslabljeno gospodarstvo, koje je uzrokovala pandemija COVID-19, vidljivo su pogoršali uvjete poslovanja u industriji financijskih usluga. No Allianz je, zahvaljujući iznimno diversificiranom portfelju poslovanja i snažnoj bilanci, bio pripravan za upravljanje aktualnom kriznom situacijom i stoga u prvom tromjesečju 2020. godine ostvario vrlo dobre rezultate.

U prvom tromjesečju 2020. godine Allianz je ostvario operativnu dobit od 2,3 milijarde eura

- Interni prihodi u prvom tromjesečju ove godine skočili su za 3,7 posto

- Operativna dobit iznosila je 2,3 milijarde eura

- Neto prihodi pripisivi dioničarima u prvom su tromjesečju pali za 28,9 posto na 1,4 milijarde eura

- Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 190 posto

- Ciljana operativna dobit za 2020. godinu, plus/minus 500 milijuna eura, povučena je zbog neizvjesnosti koje je sa sobom donijela pandemija COVID-19

 

Sažetak menadžmenta: snažni rezultati u nepovoljnim okolnostima

Kaos na financijskom tržištu i oslabljeno gospodarstvo, koje je uzrokovala pandemija COVID-19, vidljivo su pogoršali uvjete poslovanja u industriji financijskih usluga. No Allianz je, zahvaljujući iznimno diversificiranom portfelju poslovanja i snažnoj bilanci, bio pripravan za upravljanje aktualnom kriznom situacijom i stoga u prvom tromjesečju 2020. godine ostvario vrlo dobre rezultate.

Rast internih prihoda, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 3,7 posto, ponajviše zahvaljujući segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, ali i poslovanju naših ostalih segmenata. Ukupni prihodi ostvarili su rast od 5,7 posto na 42,6 milijardi eura (u usporedbi s 40,3 milijarde eura iz istog razdoblja prošle godine). Istovremeno je operativna dobit pala za 22,2 posto na 2,3 milijarde eura (u usporedbi s 3,0 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije). U segmentu upravljanja imovinom zabilježen je značajan skok operativne dobiti zahvaljujući rastu prihoda od imovine klijenata pod upravljanjem. S druge strane, na segment neživotnih osiguranja nepovoljno su utjecale veće štete vezane za prirodne katastrofe te gubici izazvani pandemijom COVID-19, pa je zabilježen pad operativne dobiti. Pala je i operativna dobit segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja, i to uglavnom zbog zaokreta na tržištu, koji je utjecao na investicijsku maržu i odgođene troškove pribave. Neto prihodi pripisivi dioničarima zabilježili su pad od 28,9 posto na 1,4 milijarde eura (u usporedbi sa 2,0 milijardi eura zabilježenih godinu dana ranije), ponajviše zahvaljujući nižoj operativnoj dobiti. Pogoršao se i neoperativni rezultat, s obzirom na to da su realizirani dobici od prodaje poslovanja Allianz Popular više nego neutralizirani tržišnim događanjima izazvanih pandemijom. Niža porezna stopa imala je tek djelomičan ublažavajući učinak.

Osnovna dobit po dionici (EPS) pala je za 27,8 posto na 3,36 eura (u usporedbi s 4,65 eura ostvarenih u prvom tromjesečju 2019. godine). Istovremeno je anualizirani povrat na uloženi kapital (RoE) iznosio 9,3 posto (u usporedbi s 13,6 posto za cijelu 2019. godinu), dok je omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II na kraju tromjesečja iznosio 190 posto (u usporedbi s 212 posto zabilježenih na kraju prošle godine).

S obzirom na neizvjesnosti oko makroekonomskog razvoja izazvane aktualnom pandemijom, kao i na dostupne i ažurirane financijske planove poslovnih jedinica Allianz Grupe, Uprava ne smatra da će Grupa dostići ciljani iznos operativne dobiti za 2020. godinu u iznosu od 12 milijardi eura, plus/minus 500 milijuna eura, što je već i nagoviješteno u priopćenju od 30. travnja ove godine. Novi iznos ciljane dobiti za ovu godinu Upravni će odbor objaviti nakon revizije planova, do koje će doći čim se utjecaj trenutne krize bude mogao točnije procijeniti.

„U prvom je tromjesečju 2020. godine, u ovim izvanrednim okolnostima, Allianz pokazao svu svoju otpornost i snagu“, istaknuo je glavni izvršni direktor Allianza SE Oliver Bäte. „Iznimno sam ponosan na Allianzovu operativnu spremnost i predanost naših zaposlenika i IT-ja, zahvaljujući kojima su naši klijenti čak i u tako nezahvalnoj situaciji na raspolaganju imali najvišu razinu usluge. Trenutno prolazimo kroz vrlo teška vremena, no vjerujem kako ćemo zajedno prevladati i taj izazov.“

 

Segment neživotnih osiguranja: kombinirana kvota pod nepovoljnim utjecajem pandemije COVID-19 i šteta nastalih zbog prirodnih katastrofa

- Ukupni prihodi u prvom su tromjesečju ove godine porasli za 4,2 posto na 20,3 milijarde eura (u usporedbi s 19,5 milijardi eura zabilježenih u istom razdoblju prošle godine). Izuzmu li se utjecaji valutnih tečajeva i konsolidacije, interni rast iznosio je 1,8 posto, ponajprije zahvaljujući rastu cijena od 3,3 posto i padu broja polica od 1,4 posto. Glavni nositelji rasta bili su AGCS, Allianz Asia Pacific i Allianz Turkey.

- Operativna dobit pala je za čak 29,1 posto na 1,0 milijardi eura u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Na rezultat preuzimanja rizika utjecali su veći gubici zbog prirodnih katastrofa te pandemije COVID-19. Spomenuta šteta izazvana prirodnim katastrofama djelomično je kompenzirana značajnim poboljšanjem našeg omjera troškova.

- Kombinirana kvota skočila je za 4,1 postotna boda na 97,8 posto u usporedbi s istim razdobljem 2019. godine.

 „Pandemija COVID-19 pogoršala je uvjete poslovanja našeg segmenta neživotnih osiguranja“, izjavio je glavni financijski direktor Allianza SE Giulio Terzariol. „Izuzmu li se nepovoljni utjecaji prirodnih katastrofa i pandemije, naša je kombinirana kvota ostala na 94 posto. Ostat ćemo usredotočeni na tehničku izvrsnost u upravljanju preuzimanjem rizika i štetama kako bismo zajedno s našim klijentima uspješno prevladali aktualnu krizu.“

 

Segment životnih i zdravstvenih osiguranja: snažni rezultati u nepovoljnim uvjetima na financijskom tržištu

- U prvom je tromjesečju 2020. godine PVNBP[1] (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) porastao na 18,0 milijardi eura (u usporedbi sa 17,6 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prošle godine). To je prvenstveno rezultat veće prodaje proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima u Italiji te kapitalno učinkovitijih proizvoda životnog osiguranja u Njemačkoj. Taj je rezultat djelomično neutralizirala nešto slabija prodaja štednih proizvoda u Francuskoj.

- Profitabilnost novog posla (NBM) pala je na 2,7 posto (u usporedbi s 3,5 posto iz prvog tromjesečja prošle godine), i to zbog nižih kamatnih stopa u prva tri mjeseca ove godine. Vrijednost novog posla (VNB) pala je na 494 milijuna eura (za razliku od 609 milijuna eura ostvarenih u istom tromjesečju prošle godine). Nepovoljan utjecaj nižih kamatnih stopa djelomično je nadoknađen boljom prodajom, poboljšanim proizvodima i kontinuiranim prelaskom na prioritetne vrste osiguranja.

- Operativna dobit pala je na 0,8 milijardi eura (u usporedbi s 1,1 milijardom eura ostvarenom u istom razdoblju 2019. godine), ponajviše zahvaljujući nižoj investicijskoj marži, koja je rezultat većih umanjenih vrijednosti nakon zaokreta na tržištu. Od ostalih čimbenika koji su pridonijeli spomenutom padu valja istaknuti više troškove zaštite od rizika i poravnavanja (true-up) viših odgođenih troškova pribave, i to uglavnom u SAD-u. Nepovoljni su utjecaji djelomično kompenzirani boljom tehničkom maržom.

 

„Profitabilnost novog posla u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja održala se vrlo dobro tijekom prvog tromjesečja ove godine, dok je prodaja bila usredotočena na prioritetne vrste osiguranja“, dodao je Terzariol. „S druge strane, naš operativni rezultat odraz je previranja na financijskim tržištima. Nastavit ćemo aktivno upravljati proizvodnim asortimanom i imovinskom osnovicom kako bismo u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja osigurali izdržljivost i ponuđenu vrijednost.“

 Segment upravljanja imovinom: operativna dobit skočila za 19 posto

- U prvom je tromjesečju ove godine imovina klijenata pod upravljanjem (AuM) pala za 129 milijardi eura na 1.557 milijardi eura u usporedbi s krajem 2019. godine. Razlog pada jesu nepovoljni tržišni utjecaji u iznosu od 107,6 milijardi eura te neto odljevi od 46,4 milijarde eura, i to uglavnom u ožujku. Povoljni utjecaji valutne konverzije od 25,0 milijardi eura nisu mogli neutralizirati spomenute nepovoljne utjecaje.

- Ukupna imovina klijenata pod upravljanjem istovremeno je pala na 2.134 milijarde eura.

- Omjer troškova i prihoda (CIR) pao je za 2,0 postotnih bodova na 61,7 posto (u usporedbi s istim razdobljem prošle godine), i to zbog većih neto prihoda od naknada i provizija. Rast spomenutih prihoda ponajviše je posljedica veće prosječne imovine klijenata pod upravljanjem te rasta marži od imovine klijenata pod upravljanjem. Posljedično, operativna dobit skočila je za 18,6 posto na 679 milijuna eura (u usporedbi s 573 milijuna eura iz istog razdoblja prošle godine).

„Zadovoljan sam rezultatima poslovanja našeg segmenta upravljanja imovinom“, istaknuo je Terzariol. „Krajem prvog tromjesečja ove godine na financijskim smo tržištima iskusili određena previranja, koja bi se mogla nastaviti i u nadolazećim tromjesečjima. Budući da su temelji našeg poslovanja solidni, ne sumnjam da će segment upravljanja imovinom ostvariti vrijednosti, kako srednjoročno, tako i dugoročno.“

Allianz Grupa – ključne brojke za prvo tromjesečje 2020. godine

 

 

 

 

1Q 2020.

 

1Q 2019.

 

Delta

 Ukupni prihodi

 

mlrd. eura

 

          42,6

 

          40,3

 

 5,7%       

- Neživotni1

 

mlrd. eura

 

20,3

 

19,5

 

 4,2%

 - Životni/zdravstveni

 

mlrd. eura

 

           20,5

 

            19.3

 

 6,5%         

 - Upravljanje imovinom

 

mlrd. eura

 

             1,8

 

              1.6

 

 12,5%       

 - Korporativni i ostali

 

 mlrd. eura

 

             0,1

 

              0.1

 

 5,4%         

 - Konsolidacija

 

 mlrd. eura

 

            -0,1

 

            -0,1

 

 -4,9%        

Operativna dobit / gubitak

 

mil. eura

 

       2.304

 

       2.962

 

 -22,2%    

 - Neživotni

 

mil. eura

 

          1.032

 

          1,455

 

 -29,1%      

 - Životni/zdravstveni

 

mil. eura

 

            819

 

          1,096

 

 -25,3%      

 - Upravljanje imovinom

 

mil. eura

 

            679

 

            573

 

 18,6%       

 - Korporativni i ostali

 

mil. eura

 

           -228

 

           -164

 

 38,4%       

 - Konsolidacija

 

 mil. eura

 

               2

 

                4

 

 -47,9%      

 Neto prihodi

 

 mil. eura

 

       1.483

 

       2.051

 

 -27,7%    

 - Pripisivi nekontrolirajućim udjelima

 

 mil. eura

 

              84

 

              82

 

 2,4%         

 - Pripisivi dioničarima

 

 mil. eura

 

          1.400

 

          1,969

 

 -28,9%      

 Osnovna dobit po dionici                              

 

          eura

 

          3,36

 

          4,65

 

 -27,8%    

Razrijeđena dobit po dionici

 

eura

 

3,21

 

4,65

 

-30,9%

Dodatni ključni pokazatelji uspješnosti

 

 

 

 

 

 

 

 

 - Povrat na uloženi kapital Grupe2,3

 

          %

 

           9,3%

 

         13.6%

 

 -4,3% -p

 - Kombinirana kvota za neživotni

 

          %

 

         97,8%

 

         93.7%

 

 4,1% -p

 - Profitabilnost novog posla za životni/zdravstveni  

 

          %

 

           2,7%

 

           3,5%

 

 -0,7% -p

 - Vrijednost novog posla za životni/zdravstveni   

 

 mil. eura

 

            494

 

            609

 

 -18,9%      

- Omjer troškova i prihoda za upravljanje imovinom

 

%

 

61,7%

 

63,7%

 

 -2,0% -p

 

 

 

 

31.3. 2020.

 

31.12.2019.

 

Delta

Dionički kapital3

 

 mlrd. eura

 

          69,4

 

          74.0

 

 -6,2%      

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II4

 

         %

 

       190%

 

       212%

 

 -23% -p

 Imovina klijenata pod upravljanjem            

 

 mlrd. eura

 

       1.557

 

       1.686

 

 -7,6%      

 

Napomena: Brojke su navedene u milijunima eura osim ako nije drugačije naznačeno. Zbog zaokruživanja određenih iznosa, postoji mogućnost da navedene brojke neće dati točan navedeni ukupni iznos, a postotci neće točno odražavati apsolutne iznose.

1_ Ukupni prihodi sastoje se od bruto zaračunate premije te prihoda od naknada i provizija.

2_ Predstavlja anualizirani omjer neto dobiti pripisive dioničarima i prosječnog dioničkog kapitala, izuzmu li se nerealizirani dobiti/gubici od obveznica (neto od neslužbenog računovodstva) na početku i kraju razdoblja. Anualizirane brojke ne predstavljaju predviđanje za cijelu godinu. Za prvo tromjesečje 2019. godine prikazan je povrat na uloženi kapital za cijelu 2019.

3_ Izuzmu li se nekontrolirajući udjeli.

4_ Brojke za rizični kapital diversificirane su po grupi na razini pouzdanosti od 99,5 posto.

München, 12. svibnja 2020.

Za sve daljnje upite, molimo da se obratite sljedećim osobama:

Holger Klotz                                      Tel. +49 89 3800 90921

Daniela Markovic                            Tel. +49 89 3800 2063

Aurika von Nauman                      Tel. +49 89 3800 16052

 

O Allianzu

Allianz Grupa spada među vodeće svjetske osiguratelje i društva za upravljanje imovinom, s više od 100 milijuna privatnih i korporativnih klijenata u više od 70 zemalja. Allianzovi klijenti na raspolaganju imaju široki spektar usluga osobnog i korporativnog osiguranja, od neživotnog, životnog i zdravstvenog osiguranja do usluga podrške, kreditnog osiguranja i globalnog osiguranja poslovanja. Allianz je jedan od najvećih ulagača na svijetu, te upravlja s oko 740 milijardi eura za račun korisnika osiguranja, dok naša društva za upravljanje imovinom PIMCO i Allianz Global Investors upravljaju s više od 1,6 bilijuna eura vrijedne imovine klijenata. Zahvaljujući sustavnoj integraciji ekoloških i društvenih kriterija u poslovne procese i ulagačke odluke, držimo vodeću poziciju među osigurateljima na Dow Jones indeksu održivosti. Tijekom 2019. godine više od 147.000 zaposlenika Grupe ostvarilo je ukupne prihode od 142 milijarde eura te operativnu dobit od 11,9 milijardi eura.

Kao i uvijek, sve procjene podložne su niže navedenoj izjavi o odricanju od odgovornosti.

Upozorenje vezano za prognozirajuće izjave

Ovaj dokument sadrži prognozirajuće izjave kao što su izgledi ili očekivanja, a koje se temelje na trenutnim stajalištima i pretpostavkama uprave, i podložne su poznatim i nepoznatim rizicima i neizvjesnostima. Stvarni rezultati, uspješnost ili događanja mogu se značajno razlikovati od onih izraženih ili podrazumijevanih u takvim prognozirajućim izjavama. Do odstupanja može doći zbog sljedećih čimbenika (ali bez ograničavanja na iste): (i) promjene općih gospodarskih uvjeta i situacije s konkurencijom kada je riječ o temeljnom poslovanju i tržištima Allianz Grupe, (ii) stanje na financijskim tržištima (posebice tržišna promjenjivost, likvidnost i kreditna događanja), (iii) učestalost i ozbiljnost osiguranih gubitaka, uključujući one uzrokovane prirodnim katastrofama, te razvoj troškova gubitka, (iv) razine i trendovi smrtnosti i oboljenja, (v) razine ustrajnosti, (vi) posebice u bankarskom poslovanju, razmjer neispunjavanja ugovorne obveze, (vii) razine kamatnih stopa, (viii) devizni tečaj, prije svega tečaj eura/američkog dolara, (ix) izmjene zakona i regulativa, uključujući onih poreznih, (x) utjecaj akvizicija, uključujući povezane probleme s integracijom i mjere reorganizacije, te (xi) opći konkurentni čimbenici, u svakom pojedinačnom slučaju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i/ili globalnoj razini. Mnogi od tih čimbenika vjerojatniji su uslijed terorističkih aktivnosti.

Bez obveze ažuriranja

Allianz Grupa ne preuzima obvezu ažuriranja navedenih informacija ili prognozirajućih izjava, osim ako je riječ o informacijama koje je dužna objaviti u skladu s postojećim zakonima.

Ostalo

Brojke koje se tiču neto imovine, financijske pozicije ili rezultata poslovanja pripremljene su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Ovo priopćenje temelji se na preliminarnim brojkama u skladu s njihovom definicijom iz Međunarodnih računovodstveni standarda (IAS) 34.

Ovo je prijevod njemačkog priopćenja o tromjesečnim rezultatima Allianz Grupe. U slučaju bilo kakvih odstupanja, njemačka je verzija obvezujuća.

Ovo je prijevod njemačkog priopćenja o tromjesečnim rezultatima i rezultatima za cijelu godinu Allianz Grupe. U slučaju bilo kakvih odstupanja, njemačka je verzija obvezujuća.

Napomena o zaštiti privatnosti

Allianz SE odlučan je u namjeri da zaštiti vaše osobne podatke. Više o svemu možete pročitati u našoj Izjavi o zaštiti osobnih podataka.

 

[1] PVNBP je izražen nakon nekontrolirajućih udjela, osim ako nije drugačije istaknuto.