Allianz ostvario odlične rezultate

Odlični operativni rezultati svih poslovnih segmenata opravdavaju samopouzdanje u 2022. godini

Priopćenje o rezultatima za četvrto tromjesečje i cijelu 2021. godinu

 

München, 17. veljače 2022.

CIJELA GODINA:

  • Prihodi su porasli za 5,7 posto na 148,5 milijardi eura
  • Operativna dobit skočila je za 24,6 posto na 13,4 milijarde eura
  • Neto dobit pripisiva dioničarima pala je za 2,9 posto na 6,6 milijardi eura zbog jednokratne pričuve u iznosu od 3,7 milijardi eura prije oporezivanja, koja je formirana u očekivanju postizanja nagodbi s velikim ulagačima u američke investicijske fondove Structured Alpha tvrtke AllianzGI, kao i u svjetlu tekućih razgovora s američkim vlastima, što je umanjilo godišnju neto dobit Grupe za 2,8 milijardi eura
  • Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II porastao je za 1 postotni bod na 209 posto[1]

ČETVRTO TROMJESEČJE:

  • Ukupni prihodi porasli su za 7,9 posto na 38,4 milijarde eura
  • Operativna dobit zabilježila je skok od 18,0 posto na 3,5 milijardi eura
  • Neto gubitak pripisiv dioničarima iznosio je 292 milijuna eura radi  pričuve u iznosu od 3,7 milijardi eura prije oporezivanja, a koja je formirana u očekivanju postizanja nagodbi s velikim ulagačima u američke investicijske fondove Structured Alpha tvrtke AllianzGI, kao i u svjetlu trenutnih razgovora s američkim vlastima. Izuzme li se ta jednokratna stavka, neto dobit skočila je za 38,2 posto na 2,5 milijardi eura

Prognoza:

  • Ciljana operativna dobit u 2022. godini iznosi 13,4 milijarde eura, plus/minus 1 milijardu eura[2]

Ostalo:

  • Najavljen je novi program otkupa dionica do najviše 1 milijardu eura
  • Uprava namjerava predložiti rast dividende od 12,5 posto na 10,80 eura po dionici zahvaljujući odličnoj operativnoj dobiti i solidnoj neto dobiti

„Usprkos svim izazovima koje smo imali u 2021. godini, Allianz je pokazao svoju žilavost i prilagodljivost. Zahvaljujući rekordnoj operativnoj dobiti, snažnom rastu vrijednosti u segmentima upravljanja imovinom i životnih i zdravstvenih osiguranja, kao i većim maržama i većoj produktivnosti u segmentu neživotnih osiguranja, jačamo snagu naše globalne franšize.“

- Oliver Bate, glavni izvršni direktor Allianza SE

FINANCIJSKI NAGLASCI

Prihodi

CIJELA GODINA: Ukupni prihodi ostvarili su rast od 5,7 posto na 148,5 milijardi eura. Korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, taj je rast iznosio 6,1 posto. Odlični prihodi od prodaje na tržištima u SAD-u i Italiji doprinijeli su rastu prihoda u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja. Istovremeno se segment neživotnih osiguranja okoristio povećanjima cijena i broja polica, dok je segment upravljanja imovinom zabilježio rast prihoda od imovine pod upravljanjem i rast naknada za uspješnost.

ČETVRTO TROMJESEČJE: Ukupni prihodi porasli su za 7,9 posto na 38,4 milijarde eura (u usporedbi s 35,6 milijardi eura iz četvrtog tromjesečja 2020. godine).

Rast internih prihoda, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 5,9 posto zahvaljujući rezultatima sva tri segmenta poslovanja.


Dobit

CIJELA GODINA: Operativna dobit skočila je za 24,6 posto na 13,4 milijarde eura (u usporedbi s 10,8 milijardi eura zabilježenih godinu dana ranije), ponajviše zahvaljujući većoj profitabilnosti svih segmenata poslovanja. Takav skok dobiti odraz je nepovoljnog utjecaja pandemije bolesti COVID-19 na operativnu dobit iz 2020. godine. Veća prosječna imovina pod upravljanjem i nastavak kontrole troškova rezultirali su snažnim rastom operativne dobiti u segmentu upravljanja imovinom. Istovremeno je segment neživotnih osiguranja ostvario bolji rezultat preuzimanja rizika, usprkos velikom broju nastalih šteta uzrokovanih prirodnim katastrofama. Rast operativne dobiti zabilježen je i u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, i to zahvaljujući većim pričuvnim dodacima neto premiji (reserve loadings), boljim ulaganjima i većim tehničkim maržama.

Neto dobit pripisiva dioničarima iznosila je 6,6 milijardi eura (u usporedbi s 6,8 milijardi eura zabilježenih 2020. godine) jer je pričuva u slučaju investicijskih fondova Structured Alpha tvrtke AllianzGI smanjila neto dobit Grupe u 2021. godini za 2,8 milijardi eura i na taj način neutralizirala rast operativne dobiti.

Povrat na uloženi kapital iznosio je 10,6 posto (u usporedbi s 11,4 posto za cijelu 2020. godinu).

Istovremeno je osnovna dobit po dionici pala za 3,2 posto, s prošlogodišnjih 16,48 eura na 15,96 eura.

Uprava namjerava predložiti povećanje dividende za 2021. godinu na 10,80 eura po dionici. Osim toga, dana 17. veljače 2022. godine Allianz je najavio novi program otkupa dionica u 2022. godini u iznosu od najviše 1 milijardu eura.

ČETVRTO TROMJESEČJE: Operativna dobit skočila je za 18,0 posto na 3,5 milijardi eura (u usporedbi sa 3,0 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prošle godine), ponajviše zahvaljujući boljem rezultatu preuzimanja rizika u segmentu neživotnih osiguranja. Istovremeno je u segmentu upravljanja imovinom operativna dobit također zabilježila rast, i to zbog veće prosječne imovine klijenata pod upravljanjem i daljnjih poboljšanja na području produktivnosti. Operativna dobit segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja zabilježila je manji pad, uglavnom zbog niže investicijske marže.

Neto gubitak pripisiv dioničarima iznosio je 292 milijuna eura (u usporedbi s neto dobiti od 1,8 milijardi eura u istom razdoblju prethodne godine), s obzirom na to da je operativna dobit neutralizirana utjecajem pričuve u iznosu od 3,7 milijardi eura prije oporezivanja, koja je formirana zbog slučaja s američkim investicijskim fondovima Structured Alpha tvrtke AllianzGI.

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II ostvario je rast od 1 postotnog boda, s 207 posto zabilježenih na kraju 2020. godine na 209 posto na kraju 2021.[1] godine.

 

NAGLASCI PO SEGMENTIMA

„U 2021. godini zabilježili smo odlične temeljne rezultate, što je vidljivo iz operativne dobiti od 13,4 milijarde eura.

·         Kada govorimo o segmentu neživotnih osiguranja, oporavak naših komercijalnih i globalnih linija proizvoda jasno pokazuje kako smo u poziciji da se okoristimo daljnjim poboljšanjima na području preuzimanja rizika. Usprkos nizu snažnih vremenskih nepogoda, naša se kombinirana kvota poboljšala zahvaljujući našoj kontinuiranoj usredotočenosti na disciplinu preuzimanja rizika i poboljšanja u produktivnosti.

·         U segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja solidna razina novih poslova s odličnim maržama ukazuje na znatnu potražnju za našim proizvodima. Iznimno smo zadovoljni uspjehom naših inicijativa za upravljanje novim poslovima. Osim toga, poduzeli smo značajne korake na polju stalnog praćenja već ugovorenih poslova (in-force management). Sve to pokazuje našu predanost kada je riječ o upravljanju aktivnim kapitalom, što nam omogućuje da maksimiziramo potencijal naše franšize.

·         Naš segment upravljanja imovinom zabilježio je solidne rezultate, uključujući i visoku razinu priljeva od klijenata u svim regijama i kategorijama imovine. Na kraju 2021. godine imovina pod upravljanjem oborila je još jedan rekord. Na neto dobit segmenta utjecala je pričuva formirana u očekivanju nagodbi s velikim ulagačima u američke investicijske fondove Structured Alpha tvrtke AllianzGI, kao i u svjetlu tekućih razgovora s američkim vlastima, koji predstavljaju ključan prvi korak u razrješavanju niza povezanih postupaka.

Naši odlični poslovni rezultati, koji su zasnovani na čvrstim temeljima franšize, ojačali su naše samopouzdanje kada je riječ o prognozama za 2022. godinu.“

- Giulio Terzariol, glavni financijski direktor Allianza SE

 

Neživotna osiguranja: solidna operativna dobit

CIJELA GODINA: Ukupni prihodi porasli su za 4,8 posto na 62,3milijarde eura (u usporedbi s 59,4 milijarde eura iz prethodne godine).

Izuzmu li se utjecaji valutnih tečajeva i konsolidacije, interni rast iznosio je 4,1 posto, ponajprije zbog rasta broja polica od 1,4 posto, rasta cijena od 2,2 posto i rasta broja usluga osiguranja od 0,6 posto. Internom rastu najviše su doprinijeli Allianz Partners i AGCS, te poslovanje u Australiji.

Operativna dobit skočila je za 30,6 posto, s 4,4 milijarde eura ostvarenih 2020. godine na 5,7 milijardi eura u 2021. godini. Rezultat preuzimanja rizika odraz je oporavka od utjecaja pandemije bolesti COVID-19 na poslovanje tijekom 2020. godine. Niža šteta nastala događanjima manjih razmjera i bolji run-off rezultat kompenzirali su veći broj nastalih šteta vezanih za prirodne katastrofe. Zabilježen je i bolji omjer troškova: 26,7 posto (u usporedbi s 26,8 posto zabilježenih godinu dana ranije).

Općenito gledano, kombinirana kvota prošle je godine poboljšana za 2,5 postotnih bodova na 93,8 posto (u usporedbi s 96,3 posto zabilježenih 2020. godine).

ČETVRTO TROMJESEČJE: Ukupni prihodi ostvarili su rast od 14,7 posto na 14,5 milijardi eura (u usporedbi s 12,7 milijardi eura zabilježenih u četvrtom tromjesečju 2020. godine).

Pozitivnom rezultatu su najviše doprinijeli Allianz Partners, AGCS i poslovanje na njemačkom tržištu.

Operativna dobit skočila je za čak 76,1 posto na 1,6 milijardi eura (u usporedbi s 0,9 milijardi eura zabilježenih u četvrtom tromjesečju 2020. godine), i to zahvaljujući znatno većem rezultatu preuzimanja rizika, što uključuje i puno bolji run-off rezultat. Taj je rast djelomično odraz nepovoljnog utjecaja pandemije bolesti COVID-19 u prethodnoj godini. Omjer troškova također je zabilježio poboljšanje i na kraju tromjesečja iznosio je 26,9 posto (u usporedbi s 27,5 posto zabilježenih u istom tromjesečju 2020. godine).

Kombinirana kvota bolja je za 3,9 postotnih bodova i iznosi 93,5 posto (u usporedbi s 97,4 posto iz četvrtog tromjesečja 2020. godine).

 

Životna i zdravstvena osiguranja: uspješno upravljanje novim poslovima

CIJELA GODINA: PVNBP[1] (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) porastao je na 78,7 milijardi eura (u usporedbi s 61,5 milijardi eura iz prethodne godine). Glavni razlozi za takav rast bili su veća prodaja proizvoda fiksnih anuiteta vezanih uz dioničke indekse u SAD-u i poboljšanja zabilježena u Italiji i Francuskoj zahvaljujući upravljanju back book policama. Od ostalih čimbenika koji su doprinijeli spomenutom rastu valja spomenuti bolju prodaju proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima u Italiji i veliki ugovor o reosiguranju za Allianz Reinsurance.

Operativna dobit porasla je na 5,0 milijardi eura (u usporedbi s 4,4 milijarde eura iz 2020. godine), i to zbog većih pričuvnih dodataka neto premiji (reserve loadings), boljoj investicijskoj marži i uvrštavanja gubitka u SAD-u u prethodnoj godini. Veće naknade od upravljanja proizvodima osiguranja povezanima s investicijskim fondovima na talijanskom tržištu, veća investicijska marža u Francuskoj, i bolja tehnička marža u poslovanju sa životnim i zdravstvenim osiguranjima u Njemačkoj dodatno su doprinijeli takvom rezultatu.

Profitabilnost novog posla zabilježila je rast na 3,2 posto (u usporedbi s 2,8 posto ostvarenih 2020. godine), ponajviše zahvaljujući boljoj kombinaciji različitih poslovnih aktivnosti. Vrijednost novog posla skočila je na 2,5 milijardi eura (u usporedbi s 1,7 milijardi eura zabilježenih godinu dana ranije), i to zbog većeg broja polica i većih marži.

ČETVRTO TROMJESEČJE: PVNBP je porastao na 19,8 milijardi eura (u usporedbi s 19,0 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine), i to uglavnom zbog bolje prodaje proizvoda fiksnih anuiteta vezanih uz dioničke indekse u SAD-u.

Profitabilnost novog posla porasla je na 3,4 posto (u usporedbi s 2,7 posto ostvarenih u istom tromjesečju 2020. godine), i to zbog bolje kombinacije različitih poslovnih aktivnosti u SAD-u, Francuskoj i Italiji. Tom su rastu doprinijela i povoljna tržišna kretanja.

Vrijednost novog posla skočila je na 0,7 milijardi eura (u usporedbi s 0,5 milijardi eura iz istog razdoblja prethodne godine), a zahvaljujući većem broju polica i većim maržama.

Operativna dobit pala je na 1,3 milijarde eura (u usporedbi s 1,4 milijarde eura zabilježene u četvrtom tromjesečju 2020. godine). Utjecaj niže investicijske marže u njemačkom poslovanju sa životnim osiguranjima, otpisa za administrativni sustav u zemljama Beneluxa i većih potraživanja u Indoneziji djelomično je kompenziran rastom naknada za upravljanje u slučaju proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima na talijanskom tržištu.

 

Upravljanje imovinom: rekordna imovina pod upravljanjem; skok operativne dobiti za 22 posto

CIJELA GODINA: Operativni prihodi ostvarili su rast od 14,3 posto na 8,4 milijarde eura zahvaljujući većim prihodima od imovine pod upravljanjem i većim naknadama za uspješnost. Poboljšanje je zabilježio i omjer troškova i prihoda: na kraju godine iznosio je 58,4 posto (u usporedbi sa 61,2 posto iz 2020. godine).

Operativna dobit skočila je za 22,3 posto na 3,5 milijardi eura (u usporedbi s 2,9 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije). Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, operativna dobit ostvarila je rast od 25,3 posto. Imovina klijenata pod upravljanjem porasla je za 14,9 posto ili 255 milijardi eura od kraja 2020. godine, i to na 1,966 bilijuna eura, ponajviše zahvaljujući visokim neto priljevima od 110,1 milijardu eura i povoljnim učincima valutne konverzije.

ČETVRTO TROMJESEČJE: Ukupna imovina pod upravljanjem skočila je na 2,609 bilijuna eura na kraju 2021. godine, i to zahvaljujući imovinom klijenata pod upravljanjem. Rastu su doprinijele sve regije i sve kategorije imovine.

Na dan 31. prosinca 2021. godine imovina klijenata pod upravljanjem iznosila je 1,966 bilijuna eura, što je za 86 milijardi eura više nego na kraju trećeg tromjesečja iste godine (to uključuje i 20,6 milijardi eura od neto priljeva i 11,5 milijardi eura od tržišnih utjecaja). Zabilježen je i povoljan utjecaj konsolidacije u iznosu od 28,3 milijarde eura, ponajviše zahvaljujući transakciji reosiguranja tvrtke Allianz Life (30,0 milijardi eura). Spomenutom rastu pridonio je i povoljan utjecaj valutne konverzije od 25,2 milijarde eura.

Operativna dobit skočila je za 20,8 posto na 1,0 milijardi eura (u odnosu na 0,9 milijardi eura ostvarenih u istom tromjesečju 2020. godine). Rast prihoda uglavnom je rezultat veće prosječne imovine klijenata pod upravljanjem. Operativna dobit, korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, ostvarila je rast od 17,0 posto. U istom je razdoblju omjer troškova i prihoda zabilježio poboljšanje od 0,5 postotnih bodova na 58,2 posto.

TABLICA S REZULTATIMA ZA 4. TROMJESEČJE I CIJELU 2021. GODINU

 

Allianz Grupa – preliminarne ključne brojke za četvrto tromjesečje i fiskalnu 2021. godinu

 

 

 

4. tromjesečje 2021.

4. tromjesečje 2020.

Delta

12 mjeseci 2021.

12 mjeseci 2020.

Delta

Ukupni prihodi

 mlrd. eura

38,4

35,6

7,9%

148,5

140,5

5,7%

- Neživotni1

 mlrd. eura

14,5

12,7

14,7%

62,3

59,4

4,8%

- Životni/zdravstveni

 mlrd. eura

21,5

20,9

2,8%

78,3

74,0

5,8%

- Imovina pod upravljanjem

 mlrd. eura

2,5

2,1

19,2%

8,4

7,3

14,3%

- Korporativni i ostali

 mlrd. eura

0,1

0,1

18,3%

0,3

0,2

18,0%

- Konsolidacija

 mlrd. eura

-0,2

-0,2

26,2%

-0,8

-0,6

33,7%

Operativna dobit/gubitak

 mil. eura

3.509

2.975

18,0%

13.400

10.751

24,6%

- Neživotni

 mil. eura

1.551

881

76,1%

5.710

4.371

30,6%

- Životni/zdravstveni

 mil. eura

1.264

1.429

-11,6%

5.011

4.359

14,9%

- Imovina pod upravljanjem

 mil. eura

1.035

857

20,8%

3.489

2.853

22,3%

- Korporativni i ostali

 mil. eura

-307

-197

56,1%

-772

-831

-7,1%

- Konsolidacija

 mil. eura

-33

4

nema značaja

-38

-1

nema značaja

Neto dobit

 mil. eura

-165

1.901

nema značaja

7.105

7.133

-0,4%

- Pripisiva nekontrolirajućim udjelima

 mil. eura

128

84

51,8%

495

326

51,7%

- Pripisiva dioničarima

 mil. eura

-292

1.817

nema značaja

6.610

6.807

-2,9%

Osnovna dobit po dionici2

eura

-0,72

4,41

nema značaja

15,96

16,48

-3,2%

Razrijeđena dobit po dionici2

eura

-0,74

4,39

nema značaja

15,83

16,32

-3,0%

Dividenda po dionici

eura

-

-

-

10,803

9,60

12,5%

Dodatni ključni pokazatelji uspješnosti

 

 

 

 

 

 

 

- Povrat na uloženi kapital Grupe4,5

%

-

-

-

10,6%

11,4%

-0,7% -p

- Kombinirana kvota za neživotni

%

93,5%

97,4%

-3,9% -p

93,8%

96,3%

-2,5% -p

- Profitabilnost novog posla za životni/zdravstveni

%

3,4%

2,7%

0,7% -p

3,2%

2,8%

0,4% -p

- Vrijednost novog posla za životni/zdravstveni

 mil. eura

672

521

28,8%

2.527

1.743

45,0%

- Omjer troškova i prihoda za imovinu pod upravljanjem

%

58,2%

58,7%

-0,5% -p

58,4%

61,2%

-2,7% -p

 

 

 

 

 

31.12. 2021.

31.12.2020.

 

Dionički kapital5

 mlrd. eura

 

 

 

80,0

80,8

-1,1%

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II6

        %

 

 

 

209%

207%

1% -p

 Imovina klijenata pod upravljanjem              

 mlrd. eura

 

 

 

1.966

1.712

14,9%

Napomena: Brojke su navedene u milijunima eura osim ako nije drugačije naznačeno. Zbog zaokruživanja određenih iznosa, postoji mogućnost da navedene brojke neće dati točan navedeni ukupni iznos, a postotci neće točno odražavati apsolutne iznose.

 

1_ Ukupni prihodi sastoje se od bruto zaračunate premije te prihoda od naknada i provizija.

2_ Izračunata diobom neto dobiti pripisive dioničarima za pojedino razdoblje (korigirane za neto financijske naknade, koje se odnose na nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital) s ponderiranim prosječnim brojem dionica u optjecaju (osnovna dobit po dionici).

3_ Prijedlog.

4_ Predstavlja omjer neto dobiti pripisive dioničarima i prosječnog dioničkog kapitala na početku i kraju razdoblja. Neto dobit pripisiva dioničarima korigirana je za neto financijske naknade, koje se odnose na nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital. Iz prosječnog dioničkog kapitala izuzeti su nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital te nerealizirane dobiti/gubici od obveznica (neto od neslužbenog računovodstva).

5_ Izuzmu li se nekontrolirajući udjeli.

6_ Brojke za rizični kapital diversificirane su po grupi na razini pouzdanosti od 99,5 posto. Uzme li se u obzir primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve, omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 239 posto na dan 31. prosinca 2021. godine

 


RELEVANTNE POVEZNICE

Konferencija za medije

18. veljače 2022. u 8:30 po srednjoeuropskom vremenu: YouTube videozapis na engleskom jeziku

Konferencijski poziv za analitičare
18. veljače 2022. u 14:00 po srednjoeuropskom vremenu: YouTube videozapis na engleskom jeziku

Rezultati
Rezultati i povezani dokumenti mogu se pronaći u centru za preuzimanje materijala.

PREDSTOJEĆA DOGAĐANJA

Godišnje izvješće
4. ožujka 2022.

Godišnja glavna skupština za 2022. godinu
4. svibnja 2022.

Financijski rezultati za prvo tromjesečje 2022. godine
12. svibnja 2022.

O Allianzu

Allianz Grupa spada među vodeće svjetske osiguratelje i društva za upravljanje imovinom, s više od 126 milijuna* privatnih i korporativnih klijenata u više od 70 zemalja. Allianzovi klijenti na raspolaganju imaju široki spektar usluga osobnog i korporativnog osiguranja, od neživotnog, životnog i zdravstvenog osiguranja, do usluga podrške, kreditnog osiguranja i globalnog osiguranja poslovanja. Allianz je jedan od najvećih ulagača na svijetu, te upravlja s oko 809 milijardi eura za račun klijenata osiguranja, dok naša društva za upravljanje imovinom PIMCO i Allianz Global Investors upravljaju s gotovo 2,0 bilijuna eura vrijedne imovine klijenata. Zahvaljujući sustavnoj integraciji ekoloških i društvenih kriterija u poslovne procese i ulagačke odluke, među vodećim smo osiguravateljima po indeksu održivosti Dow Jones. Tijekom 2021. godine više od 155 tisuća zaposlenika Grupe ostvarilo je ukupne prihode od 148,5 milijardi eura i operativnu dobit od 13,4 milijarde eura.

Kao i uvijek, sve procjene podložne su niže navedenoj izjavi o odricanju od odgovornosti.

*Uključujući nekonsolidirane subjekte s Allianzovim klijentima.

Upozorenje vezano za prognozirajuće izjave

Ovaj dokument sadrži prognozirajuće izjave (kao što su izgledi ili očekivanja), koje se temelje na trenutnim stajalištima i pretpostavkama uprave, i podložne su poznatim i nepoznatim rizicima i neizvjesnostima. Stvarni rezultati, uspješnost ili događanja mogu se značajno razlikovati od onih izraženih ili podrazumijevanih u takvim prognozirajućim izjavama.

Do odstupanja može doći zbog sljedećih čimbenika (ali bez ograničavanja na iste): (i) promjene općih gospodarskih uvjeta i situacije s konkurencijom kada je riječ o temeljnom poslovanju i tržištima, (ii) stanje na financijskim tržištima (posebice tržišna promjenjivost, likvidnost i kreditna događanja), (iii) nepovoljni publicitet, regulatorne mjere ili sudski postupci vezani za Allianz Grupu, druge poznate tvrtke i općenito industriju financijskih usluga, (iv) učestalost i ozbiljnost osiguranih gubitaka, uključujući onih uzrokovanih prirodnim katastrofama, te kretanja vezana za troškove gubitka, (v) razine i trendovi smrtnosti i oboljenja, (vi) razine ustrajnosti, (vii) razmjer neispunjavanja ugovorne obveze, (viii) razine kamatnih stopa, (ix) devizni tečaj, prije svega tečaj eura/američkog dolara, (x) izmjene zakona i regulativa, uključujući onih poreznih, (xi) utjecaj akvizicija, uključujući povezane probleme s integracijom i mjere reorganizacije, te (xii) opći konkurentni čimbenici, u svakom pojedinačnom slučaju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i/ili globalnoj razini. Mnogi od tih čimbenika vjerojatniji su uslijed terorističkih aktivnosti.

Bez obveze ažuriranja

Allianz ne preuzima obvezu ažuriranja navedenih informacija ili prognozirajućih izjava, osim ako je riječ o informacijama koje je dužan objaviti u skladu s postojećim zakonima.

Ostalo

Brojke koje se tiču neto imovine, financijske pozicije ili rezultata poslovanja pripremljene su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Priopćenje se temelji na preliminarnim brojkama. Konačni rezultati za fiskalnu 2021. godinu bit će objavljeni 4. ožujka 2022. godine (u sklopu Godišnjeg izvješća).

Ovo je prijevod njemačkog priopćenja o tromjesečnim rezultatima i rezultatima za cijelu godinu Allianz Grupe. U slučaju bilo kakvih odstupanja, njemačka je verzija obvezujuća.

Napomena o zaštiti privatnosti

Allianz SE odlučan je u namjeri da zaštiti vaše osobne podatke. Više o svemu možete pročitati u našoj Izjavi o zaštiti osobnih podataka