FINANCIJSKI NAGLASCI
Ukupni obujam poslovanja
TREĆE TROMJESEČJE: Ukupni obujam poslovanja porastao je za 4,5 posto na 36,5 milijardi eura, i to ponajviše zahvaljujući poslovanju segmenta neživotnih osiguranja što je povezano rastom cijena i broja polica. Istovremeno je rast segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja prvenstveno bio povezan s vrlo dobrim rezultatima osiguranja s plaćanjem jednokratne premije u SAD-u. Taj je rast djelomično neutraliziran padom prihoda od imovine pod upravljanjem u segmentu upravljanja imovinom.
Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 9,3 posto zahvaljujući rezultatima segmenata neživotnih osiguranja i životnih i zdravstvenih osiguranja.
PRVIH DEVET MJESECI: Ukupni obujam poslovanja ostvario je rast od 4,7 posto na 122,1 milijardu eura ponajviše zahvaljujući rezultatima segmenta neživotnih osiguranja i podršci segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja. Djelomično je neutraliziran razvojem situacije u segmentu upravljanja imovinom.
Interni rast iznosio je 7,0 posto zahvaljujući rezultatima segmenta neživotnih osiguranja.
Dobit
TREĆE TROMJESEČJE: Operativna dobit pala je za 14,6 posto na 3,5 milijardi eura (u usporedbi s 4,1 milijardom eura iz istog razdoblja prethodne godine). Posljedica je to lošijih rezultata pružanja usluga osiguranja u segmentu neživotnih osiguranja zbog iznimno visokih potraživanja vezanih za prirodne katastrofe.
Temeljna neto dobit dioničara pala je na 2,1 milijardu eura (u usporedbi s 2,9 milijardi eura iz istog razdoblja prethodne godine) zbog niže operativne dobiti i slabijih neoperativnih rezultata. Na prošlogodišnje neoperativne rezultate povoljno je utjecala transakcija s tvrtkom Voya.
Neto dobit pripisiva dioničarima iznosila je 2,0 milijardi eura (u usporedbi s 2,9 milijardi eura ostvarenih u trećem tromjesečju 2022. godine.
Temeljna dobit po dionici iznosila je 16,62 eura (u usporedbi s 12,97 eura zabilježenih u prvih devet mjeseci prošle godine).
Anualizirani temeljni povrat na uloženi kapital iznosio je 15,8 posto (u usporedbi s 12,7 posto za cijelu 2022. godinu).
PRVIH DEVET MJESECI: Operativna dobit porasla je za 3,6 posto na 11,0 milijardi eura (u usporedbi s 10,6 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prošle godine). Posljedica je to poglavito boljeg operativnog investicijskog rezultata u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja, uz podršku segmenta neživotnih osiguranja. Operativna dobit segmenta neživotnih osiguranja bila je u skladu s nižim prihodima od imovine pod upravljanjem, što je djelomično nadoknađeno većim naknadama za uspješnost i nižim troškovima.
Temeljna neto dobit dioničara iznosila je 6,8 milijardi eura (u usporedbi s 5,4 milijarde eura zabilježene tijekom prvih devet mjeseci 2022. godine) zahvaljujući nižoj neoperativnoj dobiti u prethodnom razdoblju (na koju je utjecala pričuva vezana za spor oko američkih investicijskih fondova Structured Alpha tvrtke AllianzGI) i većoj operativnoj dobiti u tekućem razdoblju.
Neto dobit pripisiva dioničarima iznosila je 6,4 milijarde eura (u usporedbi s 5,3 milijarde eura iz istog devetomjesečnog razdoblja prethodne godine).
Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II
Na kraju trećeg tromjesečja ove godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 212 posto (u usporedbi s 208 posto zabilježenih na kraju drugog ovogodišnjeg tromjesečja). Uzme li se u obzir primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve, na kraju trećeg tromjesečja ove godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 238 posto (u usporedbi s 235 posto zabilježenih na kraju drugog tromjesečja 2023. godine).
NAGLASCI PO SEGMENTIMA
„Rezultati ostvareni u tromjesečju koje je proteklo u znaku visoke inflacije i geopolitičkih napetosti još jednom su pokazali snagu i otpornost našeg diversificiranog poslovnog modela.
· Naš je segment neživotnih osiguranja ostvario snažan interni rast zajedno s vrlo dobrom ravnotežom između rasta stopa i većih volumena. Osim toga, pružili smo podršku klijentima na udaru neobično velikog broja prirodnih katastrofa koje su utjecale i na naše rezultate.
· Snažan rast PVNBP-a (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja odraz je privlačne vrijednosne propozicije koju u iznimno konkurentnom okruženju donosimo našim klijentima. Uzmemo li u obzir i snažnu profitabilnost novog posla, možemo biti optimistični kada je riječ o budućoj operativnoj profitabilnosti.
· U okruženju koje karakteriziraju inflacija i nestabilnost tržišta kapitala naš je segment upravljanja imovinom zabilježio još jedno tromjesečje pozitivnih neto priljeva. Operativnim rezultatima doprinijela je i naša otporna baza imovine
Naša sposobnost da rastemo i dionicima donosimo privlačne prinose uživa vrlo dobru podršku sjajne kapitalne pozicije s omjerom solventnosti od 212 posto.“
- Giulio Terzariol, glavni financijski direktor Allianza SE
Neživotna osiguranja: snažan rast poslovanja
TREĆE TROMJESEČJE: Ukupni obujam Ukupni obujam poslovanja skočio je za 6,1 posto na 17,2 milijarde eura (u usporedbi sa 16,2 milijarde eura ostvarene u istom razdoblju prošle godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je vrlo dobrih 10,8 posto, uz rast cijena od 5,3 posto, rast broja polica od 4,9 posto i rast broja usluga osiguranja za 0,6 posto. Internom rastu najviše su doprinijeli poslovanje u Turskoj i tvrtka Allianz Partners.
Operativna dobit pala je za 25,0 posto na 1,4 milijarde eura (u usporedbi s 1,9 milijardi eura zabilježenih u istom tromjesečju 2022. godine), i to zbog slabijeg operativnog rezultata pružanja usluga osiguranja koji je bio posljedica brojnih prirodnih katastrofa. Pad je djelomično nadoknađen boljim operativnim investicijskim rezultatom.
Kombinirana kvota porasla je za 3,7 postotnih bodova na 96,2 posto (u usporedbi s 92,5 posto iz trećeg tromjesečja 2022. godine). Kvota štete skočila je za 3,0 postotnih bodova na 71,0 posto zbog iznimno visokih iznosa šteta uzrokovanih prirodnim katastrofama. Omjer troškova porastao je za 0,7 postotnih bodova na 25,1 posto (u usporedbi s 24,4 posto zabilježenih godinu dana ranije), i to ponajviše zbog većeg omjera administrativnih troškova.
PRVIH DEVET MJESECI: Ukupni obujam poslovanja skočio je za 8,7 posto na 58,9 milijardi eura (u usporedbi s 54,2 milijarde eura ostvarene u istom razdoblju prošle godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je sjajnih 11,2 posto, uz rast cijena od 6,1 posto, rast broja polica od 4,9 posto, i rast broja usluga osiguranja od 0,2 posto. Najveći doprinositelji rastu bili su tvrtka Allianz Partners i poslovanje u Turskoj.
Operativna dobit ostvarila je rast od 1,1 posto na 5,3 milijarde eura (u usporedbi s 5,2 milijarde eura zabilježene u prvih devet mjeseci 2022. godine) zahvaljujući boljem operativnom investicijskom rezultatu.
Kombinirana kvota porasla je za 0,5 postotnih bodova na 93,5 posto (u usporedbi s 92,9 posto iz prvih devet mjeseci 2022. godine). Kvota štete ostvarila je rast od 0,4 postotna boda na 68,5 posto, ponajviše zahvaljujući lošijem run-off rezultatu. To je djelomično neutralizirano nižim velikim štetama i povoljnom utjecaju diskontiranja. Omjer troškova nije se znatnije mijenjao i iznosio je 24,9 posto (u usporedbi s 24,8 posto zabilježenih u istom razdoblju prethodne godine).
Životna i zdravstvena osiguranja: snažna dobit
DTREĆE TROMJESEČJE: PVNBP je porastao na 14,4 milijarde eura (u usporedbi s 13,5 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine) zahvaljujući većim volumenima u Italiji i SAD-u, koji su djelomično neutralizirani utjecajem valutnih tečajeva u SAD-u, azijsko-pacifičkoj regiji i Turskoj, kao i nepovoljnim gospodarskim utjecajima u Njemačkoj, Francuskoj i Italiji, prvenstveno zbog diskontiranja.
Operativna dobit neznatno je pala na 1,3 milijarde eura (u usporedbi s 1,4 milijarde eura zabilježene u trećem tromjesečju prošle godine), i to zbog utjecaja valutnih tečajeva i tranzicije nakon uvođenja računovodstvenog standarda MSFI 17 (Ugovori u osiguranju) u SAD-u prošle godine. Oslobađanje marže za ugovorenu uslugu nije se znatnije mijenjalo i iznosilo je 1,3 milijarde eura (u usporedbi s 1,3 milijarde eura iz istog razdoblja 2022. godine).
Marža za ugovorenu uslugu pala je na 52,1 milijardu eura (u usporedbi s 52,9 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine) zbog nepovoljnih gospodarskih kretanja s većim kamatnim stopama i slabijim tržištima dionica, te zbog korekcije troškova u Njemačkoj. Novi poslovi i očekivani prinos od već ugovorenih poslova bili su niži nego u drugom ovogodišnjem tromjesečju, što je rezultiralo normaliziranim rastom od 0,7 posto u trećem tromjesečju.
Profitabilnost novog posla iznosila je 6,2 posto (u usporedbi sa 6,5 posto ostvarenih u istom tromjesečju 2022. godine). Vrijednost novog posla ostala je na 0,9 milijardi eura (u usporedbi s 0,9 milijardi eura iz istog razdoblja prethodne godine) zahvaljujući većem volumenu u Italiji i unaprjeđenoj kombinaciji različitih poslovnih aktivnosti u azijsko-pacifičkoj regiji.
PRVIH DEVET MJESECI: PVNBP je zabilježio pad na 50,6 milijardi eura (u usporedbi s 51,1 milijardom eura zabilježenom u prvih devet mjeseci 2022. godine), što uključuje i nepovoljne gospodarske utjecaje u Njemačkoj, Francuskoj i Italiji (prvenstveno zbog diskontiranja) koji su nadoknađeni rastom volumena u SAD-u.
Operativna dobit skočila je na 3,8 milijardi eura (u usporedbi s 3,2 milijarde eura zabilježene u prvih devet mjeseci 2022. godine) jer je prošla godina uglavnom bila obilježena tranzicijom nakon uvođenja računovodstvenog standarda MSFI 17 (Ugovori u osiguranju) u SAD-u. Oslobađanje marže za ugovorenu uslugu nije se znatnije mijenjalo i iznosilo je 3,7 milijardi eura (u usporedbi s 3,7 milijardi eura iz istog razdoblja 2022. godine).
Marža za ugovorenu uslugu nije se značajnije mijenjala i iznosila je 52,1 milijardu eura (u usporedbi s 52,2 milijarde eura iz istog razdoblja 2022. godine), s tim da je treće tromjesečje potaknulo neznatan pad. Normalizirani rast iznosio je 3,3 posto.
Profitabilnost novog posla porasla je na 5.9 posto (u usporedbi s 5,7 posto ostvarenih u istom razdoblju 2022. godine) zahvaljujući općenito povoljnoj ekonomiji. Vrijednost novog posla nije se znatnije mijenjala i iznosila je 3,0 milijardi eura (u usporedbi s 2,9 milijardi eura iz prvih devet mjeseci 2022. godine), uz manji porast ostvaren zahvaljujući većim volumenima i povoljnim gospodarskim utjecajima.
Upravljanje imovinom: pozitivni neto priljevi
TREĆE TROMJESEČJE: Operativni prihodi ostvarili su pad od 2,7 posto na 2,0 milijardi eura jer su veće naknade za uspješnost više nego neutralizirane nižim prihodima od imovine pod upravljanjem. Korigirani za utjecaje valutnih tečajeva, operativni prihodi porasli su za 3,3 posto.
Operativna dobit iznosila je 788 milijuna eura i nije se znatnije mijenjala u usporedbi s istim razdobljem prošle godine (787 milijuna eura). Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, ostvarila je rast od 6,5 posto. U istom je razdoblju omjer troškova i prihoda iznosio 60,5 posto, što je poboljšanje u usporedbi s prošlogodišnjih 61,6 posto.
Na dan 30. rujna 2023. godine imovina klijenata pod upravljanjem iznosila je 1,670 bilijuna eura, što je za 8 milijardi eura više u odnosu na kraj drugog tromjesečja ove godine. Povoljni utjecaji valutne konverzije u iznosu od 34,4 milijardi eura i neto priljevi od 10,5 milijardi eura velikim su dijelom neutralizirani tržišnim utjecajima u iznosu od 37,1 milijarde eura.
Na kraju trećeg tromjesečja ove godine ukupna imovina pod upravljanjem iznosila je 2,162 bilijuna eura, što je za 1 milijardu eura niže nego na kraju drugog ovogodišnjeg tromjesečja i u skladu je sa stabilnim rezultatima imovine klijenata pod upravljanjem, uključujući i neto priljeve u iznosu od 9,9 milijardi eura.
PRVIH DEVET MJESECI: Operativni prihodi pali su za 5,9 posto na 5,8 milijardi eura, i to uglavnom zbog nižih prihoda od imovine pod upravljanjem. Operativna dobit pala je za 7,4 posto, s 2,4 milijarde eura ostvarene u istom razdoblju prošle godine na ovogodišnjih 2,2 milijarde eura. Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, operativna dobit bila je niža za 5,8 posto. Istovremeno je omjer troškova i prihoda porastao s prošlogodišnjih 61,0 posto na ovogodišnjih 61,7 posto. Na dan 30. rujna 2023. godine imovina klijenata pod upravljanjem iznosila je 1,670 bilijuna eura, što je za 35 milijardi eura više nego na kraju 2022. godine.