FINANCIJSKI NAGLASCI
Ukupni obujam poslovanja
TREĆE TROMJESEČJE: Ukupni obujam poslovanja skočio je za 17,3 posto na 42,8 milijardi eura, i to zahvaljujući kontinuiranom zamahu u svim našim segmentima osiguranja.
Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 19,1 posto. Glavni je pokretač rasta bio segment životnih i zdravstvenih osiguranja, no znatan doprinos ostvario je i segment neživotnih osiguranja.
PRVIH DEVET MJESECI: Ukupni obujam poslovanja porastao je za 9,6 posto na 133,9 milijardi eura.
Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 11,1 posto. Tom su rastu doprinijeli svi naši poslovni segmenti.
Dobit
TREĆE TROMJESEČJE: Operativna dobit iznosila je sjajnih 3,9 milijardi eura (u usporedbi s 3,5 milijardi eura ostvarenih u trećem tromjesečju prethodne godine). Takav snažni rast od 13,6 posto prvenstveno je rezultat poslovanja segmenta neživotnih osiguranja, ali i dobrog rasta u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja.
Temeljna neto dobit dioničara skočila je za 23,0 posto na 2,5 milijardi eura (u usporedbi s 2,1 milijardom eura iz istog razdoblja 2023. godine).
Neto dobit pripisiva dioničarima porasla je s 2,0 milijardi eura ostvarenih u trećem tromjesečju 2023. godine na 2,5 milijardi eura zahvaljujući većoj operativnoj dobiti i boljim neoperativnim rezultatima.
PRVIH DEVET MJESECI: Operativna dobit iznosila je vrlo dobrih 11,8 milijardi eura (u usporedbi s 11,0 milijardi eura ostvarenih u prvih devet mjeseci 2023. godine), što je rast od 7,9 posto. Rastu su doprinijeli svi naši poslovni segmenti, no segment neživotnih osiguranja bio je njegov glavni pokretač.
Temeljna neto dobit dioničara porasla je za 12,3 posto na 7,6 milijardi eura.
Neto dobit pripisiva dioničarima skočila je za 16,7 posto na 7,5 milijardi eura (u usporedbi sa 6,4 milijarde eura ostvarene u prvih devet mjeseci prošle godine) zahvaljujući većoj operativnoj dobiti i boljim neoperativnim rezultatima.
Temeljna dobit po dionici[1] iznosila je 19,11 eura (u usporedbi sa 16,62 eura zabilježena u istom razdoblju 2023. godine).
Anualizirani temeljni povrat na uloženi kapital[2] iznosio je 17,5 posto (u usporedbi sa 16,1 posto za cijelu 2023. godinu).
Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II
Na kraju trećeg tromjesečja ove godine omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 209 posto (u usporedbi s 206 posto zabilježenih na kraju drugog ovogodišnjeg tromjesečja).
NAGLASCI PO SEGMENTIMA
„Allianzovi odlični rezultati u trećem tromjesečju ove godine istaknuli su provjerenu otpornost našeg poslovnog modela.
Naš je segment neživotnih osiguranja ostvario sjajan rast operativne dobiti. Tome je pridonio manji broj prirodnih katastrofa u usporedbi s prošlom godinom – iako ih je i dalje bilo prilično. Snažan interni rast, posebice u segmentu poslovanja koje uključuje privatne korisnike, male i srednje poduzetnike i vozne parkove, posljedica je daljnjeg cjenovnog zamaha i čvrste usredotočenosti na poslovanje.
Izvanredni rezultati zabilježeni su u segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja. Vrlo dobra operativna dobit i sjajan rast novih poslova uz atraktivne marže potvrda su Allianzove sposobnosti kontinuiranog stvaranja vrijednosti za dioničare i klijente.
Naš je segment upravljanja imovinom zabilježio kontinuirane neto priljeve i dobar rast imovine klijenata pod upravljanjem. To je potaknulo rast prihoda od imovine pod upravljanjem i pozicioniralo nas za kontinuirani rast zarade.
Zahvaljujući snažnim rezultatima ostvarenima tijekom prvih devet mjeseci ove godine očekujemo kako će operativna dobit za 2024. biti bliža gornjoj granici ciljanog raspona od 14,8 milijardi eura, plus/minus 1 milijardu eura.“
Claire-Marie Coste-Lepoutre, glavna financijska direktorica Allianza SE
Neživotna osiguranja: snažan interni rast
TREĆE TROMJESEČJE: Ukupni obujam poslovanja porastao je za 8,0 posto na 18,6 milijardi eura (u usporedbi sa 17,2 milijarde eura iz istog tromjesečja prethodne godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je vrlo dobrih 9,5 posto. Sjajan interni rast od 11 posto ostvarilo je poslovanje koje uključuje privatne korisnike, male i srednje poduzetnike i vozne parkove, dok je poslovanje s poslovnim korisnicima zabilježilo rast od 6 posto.
Operativna dobit skočila je za 36,2 posto na 2,0 milijardi eura (u usporedbi s 1,4 milijarde eura zabilježene u trećem tromjesečju 2023. godine) zahvaljujući boljem operativnom rezultatu pružanja usluga osiguranja. Gubici uzrokovani prirodnim katastrofama bili su niži nego u istom tromjesečju prethodne godine, no i dalje na visokoj razini.
Kombinirana kvota iznosila je 93,5 posto (u usporedbi s 96,2 posto iz istog tromjesečja prošle godine). Kvota štete bila je nešto povoljnija i iznosila je 69,8 posto (za razliku od 71,0 posto iz istog razdoblja 2023. godine), i to zahvaljujući nižim iznosima šteta uzrokovanih prirodnim katastrofama. Omjer troškova popravio se i iznosio 23,7 posto (u usporedbi s 25,1 posto iz istog razdoblja prethodne godine).
PRVIH DEVET MJESECI: Ukupni obujam poslovanja porastao je za 7,5 posto na 63,3 milijarde eura (u usporedbi s 58,9 milijardi eura iz istog razdoblja prethodne godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je vrlo dobrih 8,3 posto. Rast u poslovanju koje uključuje privatne korisnike, male i srednje poduzetnike i vozne parkove iznosio je odličnih 10 posto, dok je poslovanje s poslovnim korisnicima poraslo za 5 posto.
Operativna dobit ostvarila je rast od 12,3 posto i iznosila izvrsnih 6,0 milijardi eura (u usporedbi s 5,3 milijarde eura iz prvih devet mjeseci 2023. godine).
Kombinirana kvota iznosila je 93,0 posto (u usporedbi s 93,5 posto iz istog razdoblja prošle godine). Kvota štete iznosila je 68,8 posto (za razliku od 68,5 posto zabilježenih u prvih devet mjeseci prošle godine), dok je omjer troškova poboljšan za 0,7 postotnih bodova na 24,2 posto.
Životna i zdravstvena osiguranja: sjajan zamah novih poslova
TREĆE TROMJESEČJE: PVNBP (sadašnja vrijednost premija za nove poslove) skočio je za čak 35,4 posto na 19,5 milijardi eura (u usporedbi s 14,4 milijarde eura iz istog tromjesečja prethodne godine); pritom je većina regija zabilježila dvoznamenkasti rast. Istovremeno je 94 posto novih poslova ostvareno u području naših prioritetnih vrsta osiguranja.
Operativna dobit porasla je s 1,3 milijarde eura iz trećeg tromjesečja prošle godine na ovogodišnjih 1,4 milijarde eura. Rast su zabilježila sva naša poslovanja.
Marža za ugovorenu uslugu porasla je s 53.6 milijardi eura ostvarenih u drugom ovogodišnjem tromjesečju na 54,2 milijarde eura5, ponajviše zahvaljujući dobrom normaliziranom rastu od 1,5 posto.
Profitabilnost novog posla iznosila je 6,1 posto (u usporedbi sa 6,2 posto zabilježenih u trećem tromjesečju 2023. godine), dok je vrijednost novog posla skočila za 32,9 posto na 1,2 milijarde eura (u usporedbi s 0,9 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine).
PRVIH DEVET MJESECI: PVNBP je porastao na 60,6 milijardi eura (u usporedbi s 50,6 milijardi eura iz prvih devet mjeseci 2023. godine). Povoljan rast zabilježen je u većini regija, a posebno snažan doprinos dale su SAD i Njemačka.
Operativna dobit porasla je na 4,1 milijardu eura (u usporedbi s 3,8 milijardi eura zabilježenih godinu dana ranije).
Marža za ugovorenu uslugu porasla je s 52,6 milijardi eura na kraju 2023. godine na 54,2 milijarde eura[3], ponajviše zahvaljujući snažnom normaliziranom rastu od 4,6 posto.
Profitabilnost novog posla iznosila je vrlo dobrih 5,8 posto (u usporedbi s 5,9 posto iz istog razdoblja prošle godine). Vrijednost novog posla skočila je na 3,5 milijardi eura (u usporedbi s 3,0 milijardi eura iz prvih devet mjeseci 2023. godine), i to zahvaljujući rastu volumena.
Upravljanje imovinom: snažni neto priljevi i veća imovina klijenata pod upravljanjem
TREĆE TROMJESEČJE: Operativni prihodi iznosili su 2,0 milijardi eura, što je rast od 1,1 posto uz korekciju za utjecaje valutnih tečajeva. Spomenuti rast rezultat je većih prihoda od imovine pod upravljanjem.
Operativna dobit iznosila je 782 milijuna eura (u usporedbi sa 788 milijuna eura iz istog razdoblja prethodne godine). Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, operativna dobit bila je stabilna. U istom je razdoblju omjer troškova i prihoda iznosio 61,0 posto (u usporedbi sa 60,5 posto zabilježenih u trećem tromjesečju prošle godine).
Na dan 30. rujna 2024. godine imovina klijenata pod upravljanjem iznosila je 1,840 bilijuna eura, što je za 37 milijardi eura više u odnosu na kraj drugog ovogodišnjeg tromjesečja. Povoljni tržišni utjecaji od 54,6 milijardi eura i snažni neto priljevi od 19,8 milijardi eura djelomično su neutralizirani nepovoljnim učincima valutne konverzije.
PRVIH DEVET MJESECI: Operativni prihodi iznosili su 6,0 milijardi eura, što je rast od 3,7 posto korigiran za utjecaje valutnih tečajeva, i to zahvaljujući većim prihodima od imovine pod upravljanjem.
Operativna dobit porasla je za 3,8 posto s 2,2 milijarde eura ostvarene u prvih devet mjeseci 2023. godine na 2,3 milijarde eura. Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, operativna dobit ostvarila je rast od 4,2 posto. Omjer troškova i prihoda poboljšan je i iznosio je 61,5 posto (u usporedbi sa 61,7 posto iz istog razdoblja prethodne godine).
Na dan 30. rujna 2024. godine imovina klijenata pod upravljanjem iznosila je 1,840 bilijuna eura, što je rast od 128 milijardi eura od kraja 2023. godine. Tome su najviše doprinijeli snažni neto priljevi od 68,2 milijarde eura, no pomogli su i povoljni tržišni utjecaji.