• Ukupni prihodi u drugom su tromjesečju ove godine porasli za 10,9 posto
  • U istom je razdoblju ostvarena operativna dobit od 3,3 milijarde eura
  • Neto prihodi pripisivi dioničarima u drugom su tromjesečju skočili za 45,7 posto na 2,2 milijarde eura
  • Operativna dobit u prvih šest mjeseci ove godine iznosila je 6,7 milijardi eura, što je 55 posto od polovice iznosa ciljane dobiti za cijelu godinu
  • Neto prihodi pripisivi dioničarima u prvoj su polovici godine porasli za 63,7 posto na 4,8 milijarde eura
  • Ostvaren je omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II od 206 posto (izuzme li se primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve.)
  • Očekuje se kako će operativna dobit za 2021. godinu biti bliža gornjoj granici ciljanog iznosa od 12 milijardi eura, plus/minus milijardu eura (prirodne katastrofe, nepovoljna kretanja na tržištima kapitala i čimbenici nadvedeni u našem Upozorenju vezanom za prognozirajuće izjave mogu imati značajan utjecaj na operativne dobiti i/ili neto prihode naših poslovanja, kao i rezultate Allianz Grupe)

Sažetak menadžmenta: snažni tromjesečni rezultati ostvareni su u svim poslovnim segmentima

Nakon sjajnog otvaranja 2021. godine, Allianz Grupa je i u drugom tromjesečju ove godine zabilježila vrlo dobre rezultate. Zahvaljujući svom diversificiranom poslovnom portfelju, Grupa se okoristila globalnim gospodarskim oporavkom i ostvarila značajan rast ukupnih prihoda i operativne dobiti; u usporedbi s drugim tromjesečjem prošle godine popravili su se i neto prihodi pripisivi dioničarima. Osim toga, sva tri poslovna segmenta zabilježila su solidan rast. Segment neživotnih osiguranja potvrdio je svoju otpornost i uspješno se nosio sa značajnim prirodnim katastrofama. Istovremeno je golema potražnja za našim proizvodima životnih i zdravstvenih osiguranja rezultirala dinamičnim rastom prihoda, dok je segment upravljanja imovinom nastavio rasti i dosegnuo novi rekord kada je riječ o imovini klijenata pod upravljanjem.

U drugom je tromjesečju ove godine rast internih prihoda, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio 12,6 posto, ponajviše zahvaljujući segmentu životnih i zdravstvenih osiguranja. Ukupni prihodi porasli su za 10,9 posto na 34,3 milijarde eura (u usporedbi s 30,9 milijardi eura ostvarenih u drugom tromjesečju 2020. godine), dok je operativna dobit skočila za 29,4 posto na 3,3 milijarde eura (u usporedbi s 2,6 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije), i to zahvaljujući snažnom rastu operativne dobiti u svim našim poslovnim segmentima. U segmentu neživotnih osiguranja operativna je dobit zabilježila rast zahvaljujući boljem rezultatu preuzimanja rizika. Potonji se okoristio većim doprinosom run-off rezultata, koji je djelomice ublažen većim brojem šteta vezanih za prirodne katastrofe. Osim toga, na prethodnu je godinu nepovoljno utjecala pandemija bolesti COVID-19. Što se tiče segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja, sve su regije doprinijele rastu operativne dobiti segmenta, no SAD su ipak bile njegov glavni pokretač. Segment upravljanja imovinom zabilježio je rast operativne dobiti, ponajviše zahvaljujući većim prihodima od imovine pod upravljanjem i boljem omjeru troškova i prihoda. U drugom su tromjesečju ove godine neto prihodi pripisivi dioničarima skočili za 45,7 posto na 2,2 milijarde eura (u usporedbi s 1,5 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine), i to zahvaljujući rastu operativne dobiti, boljem neoperativnom rezultatu i nižoj efektivnoj poreznoj stopi.

U prvoj polovici ove godine osnovna dobit po dionici (EPS) zabilježila je rast od 62,3 posto na 11,47 eura (u usporedbi s 7,07 eura ostvarenih u prvih šest mjeseci 2020. godine). Anualizirani povrat na uloženi kapital (RoE) iznosio je 15,6 posto (u usporedbi s 11,4 posto za cijelu 2020. godinu). Istovremeno je na kraju drugog ovogodišnjeg tromjesečja omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio 206 posto[1] u usporedbi s 210 posto zabilježenih na kraju prvog tromjesečja ove godine.

U prvoj polovici 2021. godine operativna dobit skočila je za 36,7 posto na 6,7 milijardi eura (u usporedbi s 4,9 milijardi eura ostvarenih godinu dana ranije), i to zahvaljujući svim poslovnim segmentima. Segment neživotnih osiguranja zabilježio je bolji rezultat preuzimanja rizika, dok je poboljšana investicijska marža rezultirala rastom operativne dobiti segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja. Operativna dobit segmenta upravljanja imovinom ostvarila je rast zahvaljujući višim operativnim prihodima i troškovnoj disciplini. Viša operativna dobit i bolji neoperativni investicijski rezultat bili su glavni pokretači rasta neto prihoda pripisivih dioničarima.

„Allianz je zabilježio vrlo dobro prvo polugodište i ostvario dvoznamenkasti rast operativne dobiti. Istovremeno je za našim proizvodima i rješenjima vladala solidna potražnja“, istaknuo je glavni izvršni direktor Allianza SE Oliver Bate. „Tijekom proteklih nekoliko tjedana, kada smo svjedočili prirodnim katastrofama diljem Europe, bio sam iznimno ponosan na solidarnost i izvanrednu angažiranost brojnih Allianzovih predstavnika.“

„I u drugom smo tromjesečju bili svjedoci sjajnog Allianzova poslovanja, što je vidljivo i u ključnim financijskim brojkama. Iznimno mi je drago zbog činjenice da sve naše poslovne jedinice bilježe vrlo dobre rezultate i da ostvarujemo profitabilan rast“, dodao je glavni financijski direktor Allianza SE Giulio Terzariol. „Na temelju svega što smo do sada vidjeli, osjećamo samopouzdanje kada je riječ o drugoj polovici 2021. godine i očekujemo kako će operativna dobit biti bliža gornjoj granici ciljanog iznosa.“
 

Segment neživotnih osiguranja: snažna operativna dobit

- U drugom tromjesečju 2021. godine ukupni prihodi porasli su za 3,4 posto na 13,9 milijardi eura (u usporedbi s 13,5 milijardi eura zabilježenih u istom razdoblju 2020. godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 3,6 posto, ponajviše zbog rasta broja polica od 1,5 posto i povećanja cijena od 1,6 posto. Najveći rast cijena zabilježio je AGCS, dok su Allianz Partners, Italija, i središnja i istočna Europa bili glavi pokretači rasta broja polica.

- Operativna dobit u istom je tromjesečju skočila za 18,8 posto na 1,4 milijarde eura (u usporedbi s 1,1 milijardom eura iz drugog tromjesečja prošle godine). Veće štete vezane za prirodne katastrofe uglavnom su kompenzirane boljim run-off rezultatom. U usporedbi s istom tromjesečjem 2020. godine, rezultat preuzimanja rizika ostvario je značajan skok zahvaljujući izostanku gubitaka povezanih s pandemijom bolesti COVID-19. Osim toga, blago povećanje ostvarili su i prihodi od ulaganja u poslovanje.

- Kombinirana kvota u drugom tromjesečju ove godine porasla je za 1,6 postotnih bodova na 93,9 posto (u usporedbi s 95,5 posto iz istog razdoblja 2020. godine).

„Zadovoljan sam stalnom usredotočenošću na disciplinirano preuzimanje rizika i produktivnost u našem segmentu neživotnih osiguranja. Naša je bilanca snažna i pouzdan smo partner svih naših klijenata“, izjavio je Terzariol. „Iako smo u drugom tromjesečju svjedočili brojnim prirodnim katastrofama, te iako se isto događa i u trećem ovogodišnjem tromjesečju, vjerujem kako će segment neživotnih osiguranja ostvariti solidnu operativnu dobit i tako doprinijeti rezultatima Grupe.“

Tijekom prve polovice 2021. godine ostvareni su ukupni prihodi od 33,6 milijardi eura (u usporedbi s 33,8 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prošle godine). Interni rast, korigiran za utjecaje valutnih tečajeva i konsolidacije, iznosio je 0,5 posto, ponajviše zahvaljujući poslovanju u azijsko-pacifičkoj regiji, Turskoj i Australiji. Usprkos većem broju nastalih šteta vezanih za prirodne katastrofe, operativna dobit skočila je za čak 32,0 posto na 2,9 milijardi eura (u usporedbi s 2,2 milijarde eura ostvarene u istom razdoblju prošle godine). Rezultat je to znatno boljeg rezultata preuzimanja rizika, do kojega je došlo ponajviše zahvaljujući izostanku gubitaka povezanih s pandemijom bolesti COVID-19. Općenito govoreći, kombinirana kvota za prvih šest mjeseci ove godine porasla je za 3,2 postotna boda na 93,4 posto (u usporedbi s 96,7 posto iz istog polugodišta prošle godine).
 

Segment životnih i zdravstvenih osiguranja: solidna prodaja i snažno stvaranje vrijednosti

- U drugom tromjesečju 2021. godine sadašnja vrijednost premija za nove poslove (PVNBP izražen nakon nekontrolirajućih udjela, osim ako nije drugačije istaknuto) porasla je na 19,7 milijardi eura (u usporedbi s 11,5 milijardi eura ostvarenih u istom razdoblju prošle godine), ponajviše zahvaljujući boljoj prodaji proizvoda osiguranja povezanih s investicijskim fondovima i ponovnim pregovorima vezanima za tzv. back book police u Italiji, te aktualnom prijelazu na nove proizvode u Francuskoj. U usporedbi s drugim tromjesečjem 2020. godine, na koje je nepovoljno utjecala pandemija bolesti COVID-19, u ovogodišnjem drugom tromjesečju svjedočili smo općenitom oporavku.

- U drugom je tromjesečju profitabilnost novog posla (NBM) porasla na 3,2 posto (u usporedbi s 3,1 posto iz istog razdoblja 2020. godine), i to zbog bolje kombinacije različitih poslovnih aktivnosti, čiji su glavni pokretači bili SAD i azijsko-pacifička regija. Istovremeno je vrijednost novog posla (VNB) skočila na 633 milijuna eura (u usporedbi s prošlogodišnjih 357 milijuna eura).

- Operativna dobit u istom je tromjesečju porasla na 1,3 milijarde eura (u usporedbi s 1,0 milijardi eura zabilježenih u drugom tromjesečju prošle godine), ponajprije zahvaljujući našem poslovanju u SAD-u koje je dovelo do bolje investicijske marže. Rast su ostvarile i naknade (loadings & fees), s obzirom na to da smo u Italiji zabilježili više naknade za upravljanje proizvodima osiguranja povezanima s investicijskim fondovima, a u Njemačkoj se okoristili većom osnovom pričuve.

„Naš segment životnih i zdravstvenih osiguranja ostvaruje vrlo dobre rezultate. Prodaja je iznimno dinamična, a na svim našim glavnim tržištima vidljiv je snažan oporavak“, rekao je Terzariol. „Vrijednost novog posla je izvanredna. Osim toga, nastavljamo aktivno upravljati našim važećim policama osiguranja, koje su temelj održive operativne profitabilnosti segmenta životnih i zdravstvenih osiguranja.“

U prvoj polovici ove godine PVNBP je porastao na 39,2 milijarde eura (u usporedbi s 29,6 milijardi eura zabilježenih u istom razdoblju prošle godine), i to zahvaljujući oporavku prodaje. Operativna dobit skočila je s prošlogodišnjih 1,8 milijardi eura na 2,5 milijardi eura, ponajviše zahvaljujući poboljšanoj investicijskoj marži. Profitabilnost novog posla porasla je na 3,0 posto u usporedbi s 2,9 posto ostvarenih u prvom polugodištu 2020. godine, zbog čega je vrijednost novog posla skočila na 1,2 milijarde eura (u usporedbi s 0,9 milijardi eura iz istog razdoblja prošle godine).

 

Segment upravljanja imovinom: operativna dobit skočila za 29 posto

- U drugom je tromjesečju ove godine imovina klijenata pod upravljanjem (AuM) ostvarila rast od 56 milijardi eura na 1.830 milijardi eura u usporedbi s krajem prvog ovogodišnjeg tromjesečja. Taj je rast rezultat povoljnih tržišnih utjecaja u iznosu od 41,8 milijardi eura i neto priljeva od 25,9 milijardi eura. Nepovoljni utjecaji valutne konverzije u iznosu od 12,7 milijardi eura imali su neutralizirajući učinak.

- Ukupna imovina klijenata pod upravljanjem u drugom je tromjesečju skočila na 2.488 milijardi eura, u skladu s ukupnom imovinom klijenata pod upravljanjem. Rastu su doprinijele sve regije i kategorije imovine.

- Operativna dobit u istom je tromjesečju skočila za 29 posto na 825 milijuna eura (u usporedbi sa 640 milijuna eura iz istog razdoblja prošle godine), zajedno s rastom prihoda. Ključni pokretači spomenutog rasta bili su veća prosječna imovina klijenata pod upravljanjem i veće naknade za uspješnost, uz dodatni doprinos integracije poslovanja Allianz Real Estate. Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, operativna dobit ostvarila je rast od 38,3 posto. Istovremeno je omjer troškova i prihoda (CIR) porastao za 4,1 postotni bod na 58,7 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.

„Drago mi je da naš segment upravljanja imovinom nastavlja ostvarivati vrlo dobre rezultate, i da je zabilježio jednu od najboljih tromjesečnih operativnih dobiti u svojoj povijesti“, istaknuo je Terzariol. „Ostajemo usredotočeni na nadmašivanje investicijskih ciljeva, neto priljeve i produktivnost.“

U prvoj polovici ove godine operativni prihodi skočili su za 9,8 posto na 3,8 milijardi eura, što je odraz većih prihoda od imovine klijenata pod upravljanjem i naknada za uspješnost. Istovremeno je omjer troškova i prihoda dosegao 59,0 posto (u usporedbi sa 62,2 posto zabilježenih u prvoj polovici 2020. godine). Operativna dobit porasla je za 19,2 posto na 1.572 milijuna eura (u usporedbi s 1.319 milijuna eura iz istog razdoblja prošle godine). Korigirana za utjecaje valutnih tečajeva, operativna dobit ostvarila je rast od 27,8 posto. Nadalje, visoki neto priljevi te povoljni utjecaji valutne konverzije i tržišni utjecaji rezultirali su imovinom klijenata pod upravljanjem u vrijednosti od 1.830 milijardi eura, što je rast od 118 milijardi eura ili 6,9 posto u usporedbi s krajem 2020. godine.

 

Allianz Group – ključne brojke za drugo tromjesečje i prvu polovicu 2021. godine

 

 

2. tromjesečje 2021.

2. tromjesečje 2020.

Delta

Prvih šest mjeseci 2021.

Prvih šest mjeseci 2020.

Delta

Ukupni prihodi

 mlrd. eura

34,3

30,9

10,9%

75,7

73,5

3,1%

- Neživotni1

 mlrd. eura

13,9

13,5

3,4%

33,6

33,8

-0,5%

- Životni/zdravstveni

 mlrd. eura

18,5

15,8

16,8%

38,5

36,4

6,0%

- Imovina pod upravljanjem

 mlrd. eura

2,0

1,7

16,2%

3,8

3,5

9,8%

- Korporativni i ostali

 mlrd. eura

0,1

0,1

27,2%

0,1

0,1

18,0%

- Konsolidacija

 mlrd. eura

-0,2

-0,1

50,3%

-0,4

-0,3

45,3%

Operativna dobit/gubitak

 mil. eura

3.319

2.565

29,4%

6.655

4.869

36,7%

- Neživotni

 mil. eura

1.358

1.143

18,8%

2.871

2.175

32,0%

- Životni/zdravstveni

 mil. eura

1.283

991

29,5%

2.495

1.810

37,9%

- Imovina pod upravljanjem

 mil. eura

825

640

29,0%

1.572

1.319

19,2%

- Korporativni i ostali

 mil. eura

-143

-204

-29,8%

-278

-432

-35,5%

- Konsolidacija

 mil. eura

-5

-5

-11,0%

-6

-3

73,7%

Neto prihodi

 mil. eura

2.355

1.618

45,6%

5.040

3.101

62,5%

- Pripisivi nekontrolirajućim udjelima

 mil. eura

129

90

43,3%

249

174

43,0%

- Pripisivi dioničarima

 mil. eura

2.225

1.528

45,7%

4.791

2.927

63,7%

Osnovna dobit po dionici

eura

5,25

3,71

41,5%

11,47

7,07

62,3%

Razrijeđena dobit po dionici

eura

5,22

3,68

41,8%

11,42

6,94

64,5%

Dodatni ključni pokazatelji uspješnosti

 

 

 

 

 

 

 

- Povrat na uloženi kapital Grupe2, 3

%

13,8%

11,4%

2,4% -p

15,6%

11,4%

4,2% -p

- Kombinirana kvota za neživotni

%

93,9%

95,5%

-1,6% -p

93,4%

96,7%

-3,2% -p

- Profitabilnost novog posla za životni/zdravstveni

%

3,2%

3,1%

0,1% -p

3,0%

2,9%

0,2% -p

- Vrijednost novog posla za životni/zdravstveni

 mil. eura

633

357

77,1%

1.190

851

39,9%

- Omjer troškova i prihoda za imovinu pod upravljanjem

%

58,7%

62,8%

-4,1% -p

59,0%

62,2%

-3,2% -p

 

 

 

 

 

30.6.2021.

31.12.2020.

 

Dionički kapital 3

 mlrd. eura

-

-

-

77,7

80,8

-3,9%

Omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II4

        %

-

-

-

206%

207%

-1% -p

 Imovina klijenata pod upravljanjem

 mlrd. eura

-

-

-

1.830

1.712

6,9%

Napomena: Brojke su navedene u milijunima eura osim ako nije drugačije naznačeno. Zbog zaokruživanja određenih iznosa, postoji mogućnost da navedene brojke neće dati točan navedeni ukupni iznos, a postotci neće točno odražavati apsolutne iznose.

1 Ukupni prihodi sastoje se od bruto zaračunate premije te prihoda od naknada i provizija.

2 Predstavlja anualizirani omjer neto prihoda pripisivih dioničarima i prosječnog dioničkog kapitala na početku i kraju razdoblja. Neto prihodi pripisivi dioničarima korigirani su za neto financijske naknade i utjecaje valutnih tečajeva, koji se odnose na nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital. Iz prosječnog dioničkog kapitala izuzeti su nedatirane podređene obveznice klasificirane kao dionički kapital te nerealizirane dobiti/gubici od obveznica (neto od neslužbenog računovodstva). Anualizirane brojke ne predstavljaju predviđanje za cijelu godinu. Za drugo tromjesečje i prvih šest mjeseci 2020. godine prikazan je povrat na uloženi kapital za cijelu 2020.

3 Izuzmu li se nekontrolirajući udjeli.

4 Brojke za rizični kapital diversificirane su po grupi na razini pouzdanosti od 99,5 posto. Uzme li se u obzir primjena prijelaznih mjera za tehničke pričuve, omjer kapitaliziranosti prema Solventnosti II iznosio je 236 posto na dan 30. lipnja 2021. godine. 


München, 6. kolovoza 2021.

O Allianzu

Allianz Grupa spada među vodeće svjetske osiguratelje i društva za upravljanje imovinom, s više od 100 milijuna privatnih i korporativnih klijenata u više od 70 zemalja. Allianzovi klijenti na raspolaganju imaju široki spektar usluga osobnog i korporativnog osiguranja, od neživotnog, životnog i zdravstvenog osiguranja, do usluga podrške, kreditnog osiguranja i globalnog osiguranja poslovanja. Allianz je jedan od najvećih ulagača na svijetu, te upravlja s oko 793 milijarde eura za račun korisnika osiguranja, dok naša društva za upravljanje imovinom PIMCO i Allianz Global Investors upravljaju s 1,8 bilijuna eura vrijedne imovine klijenata. Zahvaljujući sustavnoj integraciji ekoloških i društvenih kriterija u poslovne procese i ulagačke odluke, držimo vodeću poziciju među osigurateljima po indeksu održivosti Dow Jones. Tijekom 2020. godine više od 150 tisuća zaposlenika Grupe ostvarilo je ukupne prihode od 140 milijardi eura te operativnu dobit od 10,8 milijardi eura.

Kao i uvijek, sve procjene podložne su niže navedenoj izjavi o odricanju od odgovornosti.


Upozorenje vezano za prognozirajuće izjave

Ovaj dokument sadrži prognozirajuće izjave (kao što su izgledi ili očekivanja), koje se temelje na trenutnim stajalištima i pretpostavkama uprave, i podložne su poznatim i nepoznatim rizicima i neizvjesnostima. Stvarni rezultati, uspješnost ili događanja mogu se značajno razlikovati od onih izraženih ili podrazumijevanih u takvim prognozirajućim izjavama.

Do odstupanja može doći zbog sljedećih čimbenika (ali bez ograničavanja na iste): (i) promjene općih gospodarskih uvjeta i situacije s konkurencijom kada je riječ o temeljnom poslovanju i tržištima, (ii) stanje na financijskim tržištima (posebice tržišna promjenjivost, likvidnost i kreditna događanja), (iii) ) nepovoljni publicitet, regulatorne mjere ili sudski postupci vezani za Allianz Grupu, druge poznate tvrtke i općenito financijske usluge industrije, (iv) učestalost i ozbiljnost osiguranih gubitaka, uključujući onih uzrokovanih prirodnim katastrofama, te kretanja vezana za troškove gubitka, (v) razine i trendovi smrtnosti i oboljenja, (vi) razine ustrajnosti, (vii) razmjer neispunjavanja ugovorne obveze, (viii) razine kamatnih stopa, (ix) devizni tečaj, prije svega tečaj eura/američkog dolara, (x) izmjene zakona i regulativa, uključujući onih poreznih, (xi) utjecaj akvizicija, uključujući povezane probleme s integracijom i mjere reorganizacije, te (xii) opći konkurentni čimbenici, u svakom pojedinačnom slučaju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i/ili globalnoj razini. Mnogi od tih čimbenika vjerojatniji su uslijed terorističkih aktivnosti.


Bez obveze ažuriranja

Allianz Grupa ne preuzima obvezu ažuriranja navedenih informacija ili prognozirajućih izjava, osim ako je riječ o informacijama koje je dužna objaviti u skladu s postojećim zakonima.


Ostalo

Brojke koje se tiču neto imovine, financijske pozicije ili rezultata poslovanja pripremljene su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Ovo priopćenje ne predstavlja privremeno financijsko izvješće u skladu s njegovom definicijom iz Međunarodnih računovodstveni standarda (IAS) 34.

Ovo je prijevod njemačkog priopćenja o tromjesečnim rezultatima Allianz Grupe. U slučaju bilo kakvih odstupanja, njemačka je verzija obvezujuća.
 

Napomena o zaštiti privatnosti

Allianz SE odlučan je u namjeri da zaštiti vaše osobne podatke. Više o svemu možete pročitati u našoj Izjavi o zaštiti osobnih podataka.