Priopćenje za medije:  Dobna diskriminacija i dalje uzrokuje isključivanje starijih radnika s tržišta rada

  • Prema Allianzovom istraživanju o globalnoj demografiji, dobna diskriminacija i dalje uzrokuje isključivanje starijih radno sposobnih ljudi s tržišta rada, što otežava mirovinske reforme
  • U EU-u je samo 51 % populacije u dobi od 60 do 64 godine i dalje aktivno na tržištu rada
  • U Hrvatskoj je otprilike 42 % nezaposlenih u dobi od 55 do 64 godine bilo nezaposleno dulje od jedne godine


Zagreb, 4. srpanj 2023. 
 

Tražiteljima zaposlenja u dobi od 50 i više godina potrebno je dvostruko više vremena da pronađu novo zaposlenje u usporedbi s mladim radnicima, zaključak je novog istraživanja koje donosi Allianz. S obzirom na starenje populacije i sve dulji životni vijek, zadržavanje starijih radnika i pružanje poticaja za odgodu umirovljenja ključni su za poboljšanje dugoročne održivosti mirovinskih sustava i ublažavanje demografskog utjecaja na tržište rada. Štoviše, mnoge su zemlje već uvele mjere poput odobravanja kredita za dugi radni staž ili odgode umirovljenja te su postrožile uvjete za prijevremeno umirovljenje. No politika često i dalje odbacuje daljnje povećanje dobi za odlazak u mirovinu.

U većini zemalja udio dugotrajne nezaposlenosti i dalje je mnogo veći u dobnoj skupini od 55 do 64 godine nego među radnom snagom prosječne starosti. U zemljama OECD-a je od prijelaza stoljeća udio u prosjeku bio 8,7 postotnih bodova veći nego u dobnoj skupini od 25 do 54 godine. U 2022. razlika je dosegnula 10,7 postotnih bodova nakon pada na 4,5 postotnih bodova tijekom pandemije bolesti COVID-19. Udio starijih radnika koji su nezaposleni dulje od godine dana činio je 38,6 % u usporedbi s 28,0 % radnika u dobnoj skupini od 25 do 54 godine.
 

Dugotrajna nezaposlenost raste paralelno s dobi radno sposobnih ljudi

Međutim, postoje znatne razlike između zemalja i regija: Allianz navodi kako je u EU-u 53,4 % nezaposlenih u dobi od 55 do 64 godine bilo nezaposleno dulje od jedne godine u usporedbi sa samo 36,7 % u dobnoj skupini od 25 do 49 godina. U Hrvatskoj to vrijedi za otprilike 42 % starijih radnika u dobi od 55 do 64 godine u usporedbi sa samo 35 % u dobnoj skupini od 25 do 49 godina.

Unatoč poboljšanjima u posljednjim desetljećima, samo 51 % radnika u dobi od 60 do 64 godine je još bilo aktivno na tržištu rada EU-a u 2022. godini. Posljedica toga je da mnogi radnici u dobi od 55 godina i stariji koji izgube posao prihvate slabije plaćen posao ili potpuno napuste tržište rada. U zemljama OECD-a 56 % radnika u dobi od 60 do 64 godine još je bilo aktivno na tržištu rada, ali i dalje postoje znatne razlike među zemljama. Stopa aktivnih zaposlenika u Hrvatskoj za dobnu skupinu od 25 do 54 godine iznosi otprilike 85 %, za skupinu od 55 do 59 godina 67 %, a za dobnu skupinu od 60 do 64 godine 39 %.

Potrebni su stalni napori društava kako bi se tržišta rada prilagodila potrebama starije radne snage

Prema Allianzu, mjere za poboljšanje prilagođenosti društava starijim dobnim skupinama uključuju omogućivanje veće fleksibilnosti radnog vremena i mjesta rada, poticanje cjeloživotnog učenja nuđenjem prilika za osposobljavanje i razvoj karijere svim dobnim skupinama, promicanje izgradnje dobno raznolikih timova za poticanje prijenosa znanja, nuđenje zdravstvenih i preventivnih programa, ergonomsko dizajniranje radnih mjesta i obučavanje osoblja za borbu protiv (nesvjesnih) predrasuda prema dobi.

Cijelo istraživanje možete pronaći na linku

 

Za dodatne informacije možete se obratiti:

Marko Sitar

Vanja Bzik Divić                  

Tel: +385 91 2257 113

Tel: +385 99 3670 302

[email protected]

[email protected]


O Allianzu

Allianz Grupa spada među vodeće svjetske osiguratelje i društva za upravljanje imovinom, s više od 122 milijuna* privatnih i korporativnih klijenata u više od 70 zemalja. Allianzovi klijenti na raspolaganju imaju široki spektar usluga osobnog i korporativnog osiguranja, od neživotnog, životnog i zdravstvenog osiguranja, do usluga podrške, kreditnog osiguranja i globalnog osiguranja poslovanja. Allianz je jedan od najvećih ulagača na svijetu, te upravlja s oko 683 milijarde eura** za račun klijenata osiguranja, dok naša društva za upravljanje imovinom PIMCO i Allianz Global Investors upravljaju s gotovo 1,6 bilijuna eura** vrijedne imovine klijenata. Zahvaljujući sustavnoj integraciji ekoloških i društvenih kriterija u poslovne procese i ulagačke odluke, među vodećim smo osiguravateljima po indeksu održivosti Dow Jones. Tijekom 2022. godine više od 159 tisuća zaposlenika Grupe ostvarilo je ukupne prihode od 152,7 milijardi eura i operativnu dobit od 14,2 milijarde eura.

Kao i uvijek, sve procjene podložne su niže navedenoj izjavi o odricanju od odgovornosti.

* Uključujući nekonsolidirane subjekte s Allianzovim klijentima.

** Od 31. prosinca 2022. godine


Upozorenje vezano za prognozirajuće izjave

Ovaj dokument sadrži prognozirajuće izjave (kao što su izgledi ili očekivanja), koje se temelje na trenutnim stajalištima i pretpostavkama uprave, i podložne su poznatim i nepoznatim rizicima i neizvjesnostima. Stvarni rezultati, uspješnost ili događanja mogu se značajno razlikovati od onih izraženih ili podrazumijevanih u takvim prognozirajućim izjavama.

Do odstupanja može doći zbog sljedećih čimbenika (ali bez ograničavanja na iste): (i) promjene općih gospodarskih uvjeta i situacije s konkurencijom kada je riječ o temeljnom poslovanju i tržištima, (ii) stanje na financijskim tržištima (posebice tržišna promjenjivost, likvidnost i kreditna događanja), (iii) nepovoljni publicitet, regulatorne mjere ili sudski postupci vezani za Allianz Grupu, druge poznate tvrtke i općenito industriju financijskih usluga, (iv) učestalost i ozbiljnost osiguranih gubitaka, uključujući onih uzrokovanih prirodnim katastrofama, te kretanja vezana za troškove gubitka, (v) razine i trendovi smrtnosti i oboljenja, (vi) razine ustrajnosti, (vii) razmjer neispunjavanja ugovorne obveze, (viii) razine kamatnih stopa, (ix) devizni tečaj, prije svega tečaj eura/američkog dolara, (x) izmjene zakona i regulativa, uključujući onih poreznih, (xi) utjecaj akvizicija, uključujući povezane probleme s integracijom i mjere reorganizacije, te (xii) opći konkurentni čimbenici, u svakom pojedinačnom slučaju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i/ili globalnoj razini. Mnogi od tih čimbenika vjerojatniji su uslijed terorističkih aktivnosti.

Bez obveze ažuriranja

Allianz ne preuzima obvezu ažuriranja navedenih informacija ili prognozirajućih izjava, osim ako je riječ o informacijama koje je dužan objaviti u skladu s postojećim zakonima.

Ostalo

Brojke koje se tiču neto imovine, financijske pozicije ili rezultata poslovanja pripremljene su u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Priopćenje se temelji na preliminarnim brojkama. Konačni rezultati za fiskalnu 2022. godinu bit će objavljeni 3. ožujka 2023. godine (u sklopu Godišnjeg izvješća).

Ovo je prijevod njemačkog priopćenja o tromjesečnim rezultatima i rezultatima za cijelu godinu Allianz Grupe. U slučaju bilo kakvih odstupanja, njemačka je verzija obvezujuća.
Napomena o zaštiti privatnosti

Allianz SE odlučan je u namjeri da zaštiti vaše osobne podatke. Više o svemu možete pročitati u našoj Izjavi o zaštiti osobnih podataka.