Neuzimanje u obzir štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti

U skladu s člankom 4. stavkom 1. točkom (b) Uredbe (EU) 2019/2088 o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (dalje u tekstu: SFDR) i člankom 12. Delegirane uredbe Komisije  (EU) 2022/1288 o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima (dalje u tekstu: DU), Allianz Hrvatska d.d. objavljuje sljedeću izjavu:

 

Allianz Hrvatska d.d. ne uzima u obzir štetne učinke svojih odluka o ulaganju na čimbenike održivosti na razini financijskog subjekta.

 

Allianz Hrvatska d.d.  kao dio Allianz Grupe poduzima potrebne radnje kako bi na odgovarajući način uzelo u obzir glavne štetne učinke odluka o ulaganjima u pogledu portfelja imovine pod upravljanjem, međutim, budući je za razvoj i implementiranje metodologije za procjenu, mjerenje i praćenje okolišnih, socijalnih i upravljačkih obilježja i glavnih štetnih učinaka potrebno imati dostupne podatke od strane izdavatelja vrijednosnih papira u koje se ulaže, a koji su ograničeno dostupni te zbog kompleksnosti regulative nedovoljne kvalitete i nisko razumljivi za većinu korisnika, Društvo u ovom trenutku nije implementiralo okvir za utvrđivanje i procjenu štetnih učinaka ulaganja na čimbenike održivosti na razini subjekta i s utjecajem u konačnici na same financijske proizvode.

Allianz Hrvatska d.d. na tržištu nudi tradicionalan proizvod osiguranja života za slučaj smrti i doživljenja, koji ima uključenu mogućnost sudjelovanja klijenta u raspodjeli dobitka ostvarenog ulaganjem u imovinu. Imovina pod upravljanjem se može investirati u vrijednosne papire izdavatelja (korporativne obveznice i dionice) koji mogu imati različite učinke na okoliš, u državne obveznice, kao i u subjekte za zajednička ulaganja. Osnova za mjerenje rizika te štetnih učinka ulaganja na održivost jest pregled usklađenosti navedenih izdavatelja s održivosti. Trenutačni portfelj ulaganja osiguranja života većinski (više od 90 %) se sastoji od državnih obveznica.

Uz navedeni tradicionalan proizvod životnog osiguranja, Allianz Hrvatska d.d. nudi i proizvode osiguranja života s investicijskom komponentom kod kojih ugovaratelj snosi rizik ulaganja, odnosno financijske proizvode s jednom ili više opcija za odnosna ulaganja te proizvode osiguranja života kod kojih se ulaže u certifikate. Unatoč tome što je Allianz Hrvatska d.d. uključena u proces odabira upravitelja imovinom odnosno odabira samih fonda/košarica fondova pri razvoju proizvoda,  samu odluku o fondu/košarici u koju će se ulagati donosi isključivo klijent. Klijent se odlučuje za određeni proizvod između nekoliko opcija (fondova ili košarica, ovisno o proizvodu) i stoga, eksplicitno ili implicitno, odabire gdje će uložiti vlastita sredstva. Posljedično, odluka hoće li i u kojoj mjeri ulaganje uzeti u obzir štetne učinke na čimbenike održivosti pri tom ovisi o izboru klijenta.

Vezano za proizvode kod kojih ugovaratelj snosi rizik ulaganja u certifikat, ističemo kako certifikati, sukladno čl.2. t.12. SFDR-a, ne potpadaju pod definiciju financijskog proizvoda te budući trenutačno niti jedan proizvod u čijoj se podlozi nalazi certifikat nema za cilj održiva ulaganja, Društvo samim time, sukladno čl. 20.st.3. DU, ne objavljuje informacije o cilju održivog ulaganja, odnosno ne vodi računa o štetnim učincima svojih ulaganja na čimbenike održivosti.

Unatoč tome što Allianz Hrvatska d.d. nema utjecaja na klijentovu odluku o ulaganju vlastitih sredstava, kao dio Allianz Grupe, primjenjuje određene kriterije u postupku odabira upravitelja imovine te fondova kako bi uskladilo svoje procese s pristupom održivosti Allianz Grupe:

·       Ograničavanje ulaganja u određene sektore i izdavatelje koje obuhvaća:

(1) isključenje tvrtki koje proizvode ili ih se može povezati s određenom vrstom zabranjenog oružja,

(2) isključenje poslovnih modela povezanih s proizvodnjom ili bilo kojih drugih poslova ili poslovne suradnje povezane s ugljenom,

(3) isključenje poslova temeljenih na naftnom pijesku,

(4) ograničenja u financiranju projekata sukladno politici u svezi nafte i plina Allianz Grupe,

(5) ograničenje ulaganja u određene vrste državnih obveznica iz zemalja povezanih s ozbiljnim kršenjima ljudskih prava i značajnim problemima vezanima za ESG rizike,

(6) isključenje i ograničenje pojedinih izdavatelja kao rezultat pokušaja aktivnog angažmana kroz politiku sudjelovanja, a gdje angažman nije bio uspješan.

 

·       Allianz Grupa potpisnik je/član niza odgovornih poslovnih kodeksa ponašanja i međunarodno priznatih standarda.

Ključni su: Potpisnik Načela odgovornog ulaganja (eng. Principles for Responsible Investment (PRI)), Načela za održivo osiguranje (eng. Principles for Sustainable Insurance (PSI)), potpisnik UN Global Compact i Klimatskog djelovanja 100+ (eng.UN Global Compact and Climate Action 100+),  član RE100 i inicijative utemeljene na znanosti (SBTi)(eng. Science-Based Targets), suosnivač the U.N – convened Net-zero Asset Owner Alliance (skr. AOA) i član Radne skupine za financijske objave povezano s klimom (eng. Task Force on Climate-related Financial Disclosure (TCFD)).

 

·       Allianz Hrvatska d.d., kao dio Allianz Grupe, u skladu s različitim standardima ljudskih prava kao što su Vodeća načela Ujedinjenih naroda (UN) o poslovanju i ljudskim pravima, Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te na način kao što je navedeno u standardima rada Međunarodne organizacije rada (ILO), predano je poštivanju ljudskih prava i prepoznaje važnost ljudskih prava, kao pitanja temeljena na vrijednosti i kao poslovna pitanja. Unutar svoje ESG politike, popisalo je zemlje u kojima dolazi do sustavnog kršenja ljudskih prava. Allianz Grupa je integrirala aspekte ljudskih prava na temelju Smjernica Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za multinacionalna poduzeća i sudionik je UN Global Compact-a (UNGC) od 2002. U okviru AOA-u Allianz Grupa se obvezala da će svoj portfelj imovine iz osiguranja uskladiti sa scenarijem maksimalnog porasta temperature do 1,5°C, sukladno članku 2.1c Pariškog sporazuma. Allianz Grupa je aktivni član Klimatskog djelovanja 100+ (CA100+) čiji je cilj surađivati sa 167 najvećih svjetskih korporativnih proizvođača stakleničkih plinova kako bi se postavili ciljevi smanjenja emisija stakleničkih plinova, ojačala financijska objava vezana uz održivi razvoj i poboljšalo upravljanje klimom. Osim toga, Allianz Grupa aktivno pridonosi Open Source Climate, skupini korporacija kako bi zajednički izgradili sustav modeliranja i podataka koji se dijele i dostupni su na globalnoj razini. Također, Allianz Grupa aktivno pridonosi specijaliziranim inicijativama koje se usredotočuju na dekarbonizaciju, uključujući inicijativu za znanstveno utemeljene ciljeve (SBTi) i inicijativu za tranzicijski put (TPI). Jedan od ključnih napora ovih inicijativa i Allianz Grupe je razviti (perspektivne) pokazatelje klimatske učinkovitosti za različite klase imovine te alate za praćenje usklađenosti portfelja s ciljem od 1,5°C Pariškog sporazuma.

 

Zaključno, Allianz Hrvatska d.d. je prepoznalo značaj i važnost prilagodbe poslovanja u pogledu glavnih štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti te će u nadolazećem razdoblju (očekivano u roku od jedne godine od dana objave ove Izjave), a u skladu s očekivanim povećanjem dostupnosti i kvalitete podataka, intenzivno raditi na integraciji glavnih štetnih učinaka u najboljem interesu svojih ugovaratelja osiguranja, posebice integraciji glavnih štetnih učinaka koji se odnose na klimatske i druge pokazatelje (emisije stakleničkih plinova, bioraznolikost, emisije u vodu, udio opasnog otpada i radioaktivnog otpada), socijalna i kadrovska pitanja, poštivanje ljudskih prava, suzbijanje korupcije i podmićivanja, pokazatelje primjenjive na ulaganja u države i nadnacionalne organizacije u pogledu zaštite okoliša te pokazatelje glede ulaganja u nekretnine.