Zimski uvjeti
-
Planiranje unaprijed za hladne uvjete
-
Vanjski dijelovi vaše imovine
-
Ostavljate nekretninu praznom
-
Pazite na smrznute cijevi
Postoji niz zaštitnih mjera koje možete razmotriti kako biste pripremili svoj poslovni prostor za hladne uvjete, a neki su:
Neka profesionalni vodoinstalater pregleda spojeve cijevi zbog curenja. Ne zaboravite na one skrivene, a obratite pažnju na zelene mrlje na bakrenim cijevima jer to može biti znak curenja.
Provjerite izolaciju kako biste zaštitili cijevi od smrzavanja.
Spriječite zaglavljivanje glavne sklopke za vodu tako da je povremeno testirate.
Provedite sveobuhvatnu procjenu rizika kako biste procijenili opasnosti od leda, poplava i snijega, uključujući velike ledene sige, značajno klizanje snijega s krovova pod nagibom ili urušavanje krova zbog težine snijega.
Razvijte svoj „Plan kontinuiteta poslovanja“ kako biste se prilagodili zimskim uvjetima.
Provjerite utječu li niske temperature na proizvodne procese i materijale.
Pregledajte krovove, oluke i odvode kako biste osigurali da su u dobrom stanju. Ne zaboravite poštovati propise o radu na visini, čak i ako osoba koja obavlja radove nije vaš zaposlenik.
Pregledajte procjenu rizika od požara; ako trebate osigurati dodatno ili drugačije grijanje, obavijestite svog posrednika za osiguranje.
Razmislite o sljedećem:
Provedite sigurnosne mjere povezane s klizanjem, poput posipanja soli ili preusmjeravanja na manje skliske prolaze. Ne zaboravite da tvrdi podovi u ulaznim prostorima mogu postati vrlo skliski tijekom mokrog ili snježnog vremena.
Procijenite vanjsku rasvjetu oko vaših prostora; zbog manje sati dnevnog svjetla, posjetiteljima može biti teže uočiti zaleđena i druga skliska područja.
Ako planirate ostaviti svoju nekretninu praznom tijekom zimskih mjeseci, važno je uzeti u obzir sljedeće:
Nemojte previše smanjivati grijanje. Ostavite ga na temperaturi oko 15°C, kako biste spriječili smrzavanje vode. Alternativno, možete potpuno isprazniti vodovodni sustav. Ako se odlučite za ovu opciju, potražite stručni savjet.
Osigurajte da su cijevi u negrijanim područjima, poput tavana i prostora ispod poda, izolirane kvalitetnim materijalom.
Izolirajte spremnike za vodu u tavanima, negrijanim prostorijama ili zgradama bez bočnih zidova.
Zamolite nekoga da povremeno provjeri vašu imovinu i obavijesti vas ako primijeti curenje.
Ako imate kondenzacijski kotao s vanjskom odvodnom cijevi, unajmite stručnjaka da provjeri je li promjer cijevi prikladan za model kotla i je li cijev dovoljno izolirana. Smrznuta voda u neizoliranoj vanjskoj cijevi može uzrokovati kvar kotla. U područjima s izrazito niskim temperaturama vaš će vam serviser možda preporučiti i električno zagrijavanje cijevi.
Znakovi smrznute cijevi uključuju nedostatak vode iz slavine, led na vanjskoj strani cijevi i ako cijev izgleda natečeno.
Međutim, smrznuta cijev ne mora značiti katastrofu ako reagirate dovoljno brzo. Ako otkrijete smrznutu vodovodnu cijev koja nije pukla, slijedite ove korake kako biste spriječili pucanje i zaštitili imovinu:
Zatvorite glavnu sklopku za vodu.
Uklonite namještaj ili opremu iz područja koje bi moglo biti oštećeno zbog propuštanja vode, ako je to sigurno i praktično.
Otvorite slavinu najbližu području i počnite lagano zagrijavati cijev sušilom za kosu ili bocama s toplom vodom, počevši od kraja najbližeg slavini i krećući se dalje od slavine.
Ne zaboravite na vanjske slavine – vrijedi ih izolirati kako biste spriječili smrzavanje vode u zidu i uzrokovanje curenja.
Iako su cijevi neizbježno oštećene kada se smrznu, puknuće je vidljivo tek kada se počnu odmrzavati. Ako je očito da je cijev u vašem objektu pukla, trebali biste:
Zatvoriti glavnu sklopku za vodu i isprazniti sustav otvaranjem slavina u kupaonicama i kuhinji.
Isključiti grijanje i, ako niste sigurni, struju na glavnom prekidaču.
Odmah kontaktirati vodoinstalatera.
Ako je moguće, nakon što je curenje popravljeno, osigurajte provjetravanje pogođenih dijelova objekta otvaranjem prozora i vrata.
Ovaj sadržaj nije iscrpan i služi samo kao smjernica. Nije namijenjen kao osnova za donošenje odluka. Za zahtjeve specifične za vaše poslovanje, potražite stručni savjet.
Poplave i oluje
-
Planiranje unaprijed
-
U slučaju poplava i oluja
Vrijedi poduzeti sljedeće korake kako biste se pripremili za moguće poplave:
Provjerite web stranice državnih institucija kako biste vidjeli je li vaša nekretnina u području koje bi moglo biti pogođeno poplavom od rijeke, mora ili drugih izvora vode.
Pretplatite se na obavijesti o poplavama ako su dostupne.
Ako su najavljene obilne kiše i vjetrovi, osigurajte da su nezaštićeni predmeti koji mogu uzrokovati štetu čvrsto pričvršćeni.
Spremite važne dokumente u PVC vrećice na sigurno mjesto, izvan područja rizika od poplave.
Kada primite upozorenje da će vaša tvrtka biti pogođena poplavom:
Pripremite se za djelovanje u skladu s vašim Planom kontinuiteta poslovanja ili Planom za oporavak od katastrofa i Planom za poplavu.
Ako nemate takve planove, vjerojatno ćete imati vrlo malo vremena za poduzimanje sigurnosnih mjera kako biste minimizirali štetu. Sljedeći savjeti mogu vam pomoći:
Vaš prioritet mora biti sigurnost vaših zaposlenika, kupaca i posjetitelja. Ako vodite tvrtku poput staračkog doma, škole s internatom, hotela ili sličnog objekta, trebali biste odmah kontaktirati lokalnu hitnu službu i obavijestiti ih o situaciji.
Za veletrgovce i proizvođače - odredite koje minimalne količine robe, materijala, uzoraka, dizajna i podataka su apsolutno neophodne u kratkom roku kako bi poslovanje moglo nastaviti na privremenoj lokaciji. Razmotrite mogu li se, u preostalom vremenu, sigurno premjestiti na drugu sigurnu lokaciju ili na viša skladišna mjesta unutar objekta (gdje se trenutno nalaze manje važni predmeti).
Ovaj sadržaj nije iscrpan i služi samo kao smjernica. Nije namijenjen kao osnova za donošenje odluka. Za zahtjeve specifične za vaše poslovanje, potražite stručni savjet.