Inflacija, mirovina i životna osiguranja

U razgovoru s Lukasom Junkerom, voditelj Globalnog centra kompetencija u Allianzu SE, doznali smo sve o temi inflacije, mirovina i životnih osiguranja.

1.       Koji je utjecaj inflacije na mirovine?

„Mirovine su bile pod pritiskom i prije nego što je inflacija počela zbog demografskih promjena. A sada je inflacija situaciju učinila još i gorom. Zamislite da ste osoba koju dijeli još 35 godina do mirovine. Ako usporedimo scenarij inflacije od 4 % s onim od 2 %, to znači da morate udvostručiti svoju ušteđevinu kako biste imali isti standard kad odete u mirovinu. I to je naravno „kvaka 22“ za klijente.

Moraju više uštedjeti. Jednako tako, raspoloživi je dohodak smanjen, što naglašava važnost ulaganja u pravo rješenje.“

2.       Treba li se osiguranik životnog osiguranja bojati inflacije?

„Klijent Allianza može se uhvatiti ukoštac s budućnošću s povjerenjem i optimizmom. Naše je obećanje osigurati budućnost klijenata, i to shvaćamo vrlo ozbiljno. Mirovinska rješenja koja se temelje na osiguranju nude veliku vrijednost, a način na koji to postižemo je raznolika raspodjela sredstava. Nudimo izloženost alternativama, dionicama, drugim klasama imovine što stvara atraktivne povrate tijekom poslovnog ciklusa.“

3.       Kakav utjecaj imaju kamatne stope na životno osiguranje?

„Više kamatne stope uvijek su pozitivne za životno osiguranje jer dugoročnu štednju čine privlačnijom. Ali moramo biti vrlo konkretni. Postoje nominalne i realne kamate. Dakle, prešli smo sa scenarija nulte stope i 2 % inflacije na recimo stopu od 4 % i 8 % inflacije. Zapravo, dogodilo se da su realne kamate pale. U takvom je okružju vrlo teško sačuvati vrijednost imovine, zbog toga je važno da središnje banke djeluju kako bi se usredotočile na stabilnost cijena i držale inflaciju pod kontrolom.

4.       Je li dobra ideja obustaviti ili otkazati životno osiguranje?

„Razumijem dvojbu u kojoj se nalaze naši klijenti jer su kućni budžeti naravno ograničeni. Želim naglasiti da je fleksibilnost ugrađena u naše proizvode tako da korisnici mogu fleksibilno prilagoditi svoje premije. Mogu privremeno obustaviti plaćanje svoje premije. Također mogu privremeno smanjiti osiguranu svotu. I to su sve valjane mjere. No ne bih preporučio izravno otkazivanje jer to klijente ostavlja izloženima.“

5.       Kako inflacija i više kamatne stope utječu na svojstva životnih osiguranja?

„Točan odgovor je da nitko ne zna jer se kamatne stope i inflacije ne mogu predvidjeti. Postoje dva moguća scenarija. Jedan je da središnje banke vrlo brzo povećaju kamatne stope i vrhunac kamatnih stopa i inflacije u ovoj godini. Drugi je scenarij opreznije djelovanje zbog nedavnih previranja u bankarskom sektoru, a time i dugotrajnija inflacija.

Ono što je naše, pod našom kontrolom, to je ono što radimo. Stoga naša strategija mora funkcionirati sve vrijeme, u svim scenarijima. To znači da održavamo raznoliku raspodjelu imovine. Održavamo širok raspon proizvodnih rješenja. Naša je dugoročna strategija nepromijenjena. Stoga smo se usredotočili na tzv. capital-light proizvode koji generiraju prihod od naknada i dobit od preuzimanja osiguranja. Istodobno postoje taktičke prilike u kratkom roku koje ćemo iskoristiti.“

Video intervju na engleskom jeziku možete pogledati ovdje.